Partnerzy portalu

Kostrzyn nad Odrą będzie miał nowy most graniczny i obwodnicę

  • MIW
  • Opublikowano: 9 kwietnia 2018 - 15:38
Przyspieszyły prace związane z budową nowego mostu drogowego w granicznym Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) oraz obwodnicy tego miasta. W poniedziałek (9.04) o uzgodnieniach ze stroną niemiecką na temat nowej przeprawy mówiła na konferencji prasowej minister Elżbieta Rafalska.
  • Koszt budowy mostu w Kostrzynie ma wynieść prawie 97 mln zł. Inwestycję sfinansują Niemcy i Polska. 
  • Niedawno minister infrastruktury zatwierdził do realizacji 12 programów Inwestycji dla zadań drogowych o łącznej wartości ok. 300 mln zł. Dwie z dofinansowanych inwestycji znajdować się będą w Lubuskiem, a jedną z nich jest I etap budowy obwodnicy Kostrzyna nad Odrą.
  • Burmistrz Kostrzyna nad Odrą jest przekonany, że budowa nowego mostu i obwodnicy będzie impulsem do rozwoju miasta i całego regionu.

 

Most drogowy w Kostrzynie z uwagi na stan techniczny od wielu lat ma ograniczoną nośność do 7,5 tony, co wyklucza nie tylko ruch ciężarowy, ale i autobusowy. To ogranicza rozwój gospodarczy miasta i tej części regionu.

Minister Rafalska poinformowała, sprawa budowy mostu nabrała tempa pod koniec 2016 r.

- We wrześniu 2017 r. po intensywnych negocjacjach przedstawiciele ministrów parafowali uzgodniony teks umowy (…) W związku z tym, że projekt umowy zawiera postanowienia dot. podatku VAT modyfikujące regulacje unijne w tym zakresie, konieczne było wystąpienie do odpowiednich organów, instytucji UE z wnioskiem ws. derogacji, a więc uzyskania zgody na wprowadzenie odstępstwa od regulacji unijnych i ten proces trwa od 6 do 12 miesięcy - powiedziała Rafalska.

Dodała, że po uzyskaniu zgody UE na derogację możliwe będzie podpisanie wynegocjowanej umowy i wprowadzenie do porządku prawnego obu państwa. W Polsce taką umowę zatwierdza Rada Ministrów, a w Niemczech ratyfikuje parlament.

- Koszt budowy mostu zgodnie z programem inwestycji ma wynieść prawie 97 mln zł. Zgodnie z zasadą podziału kosztów, przyjętą w projekcie umowy, strona niemiecką poniesie koszty obiektu po swojej stronie, budowa mostu po stronie polskiej będzie finansowana z budżetu państwa - powiedziała minister.

Niedawno minister infrastruktury zatwierdził do realizacji 12 programów Inwestycji dla zadań drogowych o łącznej wartości ok. 300 mln zł. Inwestycje te będą realizowane w siedmiu województwach, w tym dwie w Lubuskiem, a jedną z nich jest I etap budowy obwodnicy Kostrzyna nad Odrą w ciągu drogi krajowej nr 31.

Dyr. zielonogórskiego oddziału GDDKiA Marek Langer poinformował, że budowa mostu granicznego i obwodnicy Kostrzyna to dwa różne zadania inwestycyjne.

- Szacunkowy koszt obwodnicy to ok. 185 mln zł. Ta wartość może ulec zmianie po wykonaniu koncepcji i w momencie, kiedy określimy dokładne przebiegi. W tej chwili trudno określić, jaki będzie miała ona przebieg - powiedział Langer.

Dodał, że w przypadku mostu na Odrze finansowanie jest zabezpieczone od zeszłego roku.

- Czekamy cały czas na ratyfikację tej umowy. Kiedy będzie ratyfikowana, my mamy prawo przystąpić do realizacji - powiedział Langer. Przekazał, że wykonaniem inwestycji zajmie się strona polska i są plany połączenia mostu z obwodnicą.

Burmistrz Kostrzyna nad Odrą powiedział, że budowa nowego mostu i obwodnicy będzie impulsem do rozwoju miasta i całego regionu.

- Nasze miasto dzięki planowanym inwestycjom ma szansę stać się ważnym węzłem transportu drogowego, kolejowego i wodnego na polsko-niemieckiej granicy - dodał Kunt.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!