Partnerzy portalu

Łódź: W centrum miasta powstanie Biała Kamienica stylem nawiązująca do XIX-w. zabudowy

  • PAP
  • 3 listopada 2021 - 14:48
W Łodzi, na pustym placu u zbiegu ul. Zachodniej i Więckowskiego, powstanie Biała Kamienica, która nawiązuje do XIX-w. stylów wielkomiejskich. Budynek, który ma być gotowy wiosną 2024 r., zaprojektował prof. Robert Sobański z łódzkiej ASP.

"Nareszcie rusza zabudowa tej części ulicy Zachodniej. Właśnie tu powstanie Biała Kamienica - wyjątkowy, luksusowy budynek, którego bryła nawiązuje do najlepszych XIX-wiecznych stylów wielkomiejskich. Bardzo blisko stąd do Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka czy Teatru im. Stefana Jaracza. Tuż obok ul. Piotrkowska i Manufaktura" - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji prasowej w środę, podczas której zaprezentowano projekt budynku.

Wyjątkowość tej inwestycji ma polegać na tym, że w ścisłym centrum, w otoczeniu XIX-wiecznej zabudowy, powstanie budynek, który formą będzie nawiązywać do historycznych łódzkich kamienic, nie będąc jednocześnie ich całkowitym odwzorowaniem.

"Propozycja zaprojektowania tego budynku była dla mnie wyzwaniem. Historia tego miejsca to po prostu historia Łodzi, czyli miasta niezwykle zróżnicowanego pod względem architektonicznym, gdzie wykorzystano neoromanizm, neorenesans, neogotyk, neobarok, neoklasycyzm, eklektyzm, secesję i modernizm. Z mojego punktu widzenia błędna byłaby rezygnacja z nawiązania do tego dziedzictwa. Projektując Białą Kamienicę starałem się, żeby była hołdem i kontynuacją miejsca" - podkreślił autor projektu prof. Robert Sobański z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Jak wyjaśnił, takie inspiracje do "łódzkiego stylu" pojawiają się w detalu w strefie głównego wejścia w narożniku ulic Zachodniej i Więckowskiego, gdzie można będzie znaleźć ślady neoromańskich portali. Natomiast od strony ul. Zachodniej będzie można zaobserwować charakterystyczny, neorenesansowy sposób kształtowania kamienicy.

W Kamienicy powstaną mieszkania liczące 1 - 5 pokoi z balkonami, loggiami i tarasami. Budynek ma być gotowy w kwietniu 2024 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!