Partnerzy portalu

Łódź zagospodaruje od lat nieużywany budynek. Powstanie biblioteka w całości poświęcona historii miasta

Biblioteka poświęcona Łodzi - jej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości - powstanie w opuszczonej secesyjnej kamienicy przy ul. Zachodniej 76. O inwestycji, której koszt to 6 mln zł, z czego ponad 4 mln zł to środki UE, poinformował w środę (31 lipca) wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
  • Muzeum powstanie w miejscu kamienicy przy ul. Zachodniej 76. To obiekt cenny i zabytkowy. Koszt inwestycji ma wynieść 6 mln zł - z czego 4 mln zł będę pochodziły ze środków unijnych.
  • Jednopiętrowa kamienica przy ul. Zachodniej 76 powstała na początku XX wieku i jest utrzymana w stylu secesyjnym; wyróżniają ją zwłaszcza charakterystyczne roślinne zdobienia. Budynek od dawna jest opuszczony.
  • Według dyrektora Miejskiej Biblioteki w Łodzi Pawła Brauna, po odnowieniu i zyskaniu nowej funkcji secesyjna kamienica będzie doskonałym tłem do rozmów o historii Łodzi oraz debat o filozofii jej rozwoju.

- Niedawno podjęliśmy decyzję, że w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych kamienica przy ul. Zachodniej 76 będzie przedmiotem bardzo intensywnych prac pod opieką konserwatora zabytków. Wszystko po to, aby znalazła się w niej kolejna siedziba Miejskiej Biblioteki. Budynek to cenny obiekt zabytkowy. Planowany koszt inwestycji wyniesie 6 mln zł, z czego ponad 4 mln zł pochodzić będą ze środków europejskich - podkreślił Piątkowski na konferencji prasowej w środę.

Jak zapowiedział wiceprezydent, będzie to niezwykła biblioteka, bo w całości poświęcona miastu - jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Władze Łodzi chciałyby, aby stała się jednym z najbardziej lubianych miejsc spotkań dla wszystkich tych, którzy kochają Łódź i książki.

Jednopiętrowa kamienica przy ul. Zachodniej 76 powstała na początku XX wieku i jest utrzymana w stylu secesyjnym; wyróżniają ją zwłaszcza charakterystyczne roślinne zdobienia. Od dawna opuszczony budynek jest zwrócony szczytem do ul. Zachodniej. Przed nim znajduje się zaniedbany skwer, który również zostanie zagospodarowany w ramach inwestycji.

- Jeszcze niedawno nie planowaliśmy rozpoczęcia prac w tej kamienicy, choć bardzo nam zależało, by obiekt przywrócić miastu. Decyzja o remoncie była możliwa dzięki temu, że budynek znajdował się na liście rezerwowej, a uwolniły się środki w ramach Stowarzyszenia Łódzki Obszar Metropolitalny - dodał Piątkowski.

Według dyrektora Miejskiej Biblioteki w Łodzi Pawła Brauna, po odnowieniu i zyskaniu nowej funkcji secesyjna kamienica będzie doskonałym tłem do rozmów o historii Łodzi oraz debat o filozofii jej rozwoju. W jej wnętrzach znajdą się sale projekcyjne, audiowizualne, ekspozycyjne.

Czytaj też: Łódź rozpoczęła prace nad nową strategią rozwoju. Magistrat współpracuje z analitykami

- Planujemy, że remont zacznie się pod koniec tego roku i potrwa ok. 3 lata. Zresztą rok 2022 będzie dla nas szczególnie ważny, bo oddamy wówczas do użytku liczne inwestycje biblioteczne. Do tego czasu dostępne będą miejsca, które sukcesywnie remontujemy - m.in. za miesiąc planujemy otwarcie bardzo nowoczesnej biblioteki na ul. Powstańców Wielkopolskich, która powstała również dzięki zaangażowaniu środków UE - zaznaczył Braun.

W 2018 r. z połączenia pięciu dzielnicowych bibliotek z ich blisko 80 filiami powstała jedna Biblioteka Miejska w Łodzi. Projekt realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego obejmuje modernizację i rozbudowę dwóch filii bibliotecznych, doposażenie pozostałych, wprowadzenie wspólnej dla wszystkich placówek karty bibliotecznej; jego wartość to ponad 8 mln, z czego dofinansowanie UE wyniosło 5,4 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!