Partnerzy portalu

Łódzkie: rozpoczęła się modernizacja linii kolejowej do Kutna

  • PAP
  • 4 listopada 2020 - 13:02
Rozpoczęła się modernizacja linii kolejowej z Łodzi do Kutna na odcinku Zgierz – Ozorków – Łęczyca. W ramach inwestycji za 300 mln zł przebudowane zostaną również perony w Ozorkowie, Łęczycy i Sierpowie – poinformowała w środę spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Remont, który ma zapewnić szybsze i bardziej komfortowe podróże z Łodzi do Ozorkowa i Łęczycy, rozpoczął się m.in. od prac przy przebudowie obiektów inżynieryjnych m.in. na moście nad rzeką Solanką oraz wiaduktów nad ul. Ozorkowską i ul. Szczawińską w Zgierzu.

"Nad ul. Szczawińską powstanie całkowicie nowa konstrukcja. Wykonawca przystąpił już do rozbiórki wiaduktu. W jego miejsce powstanie obiekt, który umożliwi sprawny przejazd pociągów oraz lepszą komunikację drogową i pieszą. Po modernizacji wiadukt będzie szerszy, co umożliwi zarządcy drogi poprowadzenie dwupasmowej jezdni, chodnika dla pieszych oraz ścieżki pieszo-rowerowej. Przejazd zostanie podwyższony do wysokości 4,6 m" - poinformowała kolejowa spółka.

Zdemontowano już także konstrukcję nośną wiaduktu nad ul. Ozorkowską, która zostanie pokryta powłoką antykorozyjną i odmalowana. W kolejnym etapie prac wyburzone zostaną przyczółki, a ich miejsce powstaną nowe podpory.

Remont linii nr 16 na odcinku Zgierz - Ozorków - Łęczyca obejmie w sumie wymianę ok. 42 km torów i sieci trakcyjnej, 24 rozjazdów oraz remont 7 mostów i 4 wiadukty, co ma zwiększyć możliwości transportu ładunków. Z kolei bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym ma poprawić modernizacja 22 przejazdów. Nowe Lokalne Centrum Sterowania w Zgierzu będzie zaś wspierać dyżurnych w prowadzeniu ruchu między Zgierzem i Łęczycą.

Oprócz szybszych przejazdów, podróżni zyskają też łatwiejszy dostęp do pociągów, dzięki przebudowie oraz budowie nowych peronów na stacjach w Ozorkowie i Łęczycy oraz przystankach w Sierpowie i Zgierz-Północ.

"W Łęczycy wykonawca w miejscu starego peronu numer 2 ustawia nową konstrukcję. Na dwóch torach układane są już nowe podkłady. Na stacji Ozorków i Sierpów również kontynuowana jest praca przy peronach. Na szlaku Zgierz - Ozorków - Łęczyca, w tym na stacjach Ozorków i Łęczyca, usunięto już ponad 30 km torów i sieci trakcyjnej. Między Ozorkowem a Łęczycą wzmacniane jest podtorze, przygotowywane odwodnienie oraz usuwane kolizje z podziemnymi sieciami. Budowane są fundamenty pod nowe słupy trakcyjne" - podało PKP PLK.

Zapewniono, że wszystkie perony będą wyposażone w wiaty, ławki, gabloty informacyjne, system oznakowania dotykowego. Przewidziano również stojaki rowerowe. Łatwiejszy dostęp do kolei zapewnią natomiast dojścia dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Trasa Łódź - Kutno na odcinku Zgierz - Ozorków - Łęczyca ma zostać przebudowana do 2022 roku. Łączna wartość prac to ok. 300 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!