Partnerzy portalu

Lotnisko w Szymanach gotowe do startu

  • PAP/JL
  • Opublikowano: 7 października 2015 - 07:10
Trwa kompletowanie załogi do pracy na lotnisku regionalnym w Szymanach koło Szczytna.

Potrzebni są pracownicy służby ochrony lotniska, służby utrzymania lotniska oraz strażacy. Do końca tego roku zatrudnienie ma wynieść 110 osób. Pracownicy już przyjęci przechodzą szkolenia i kursy.

Spółka samorządowa „Warmia i Mazury” zarządzająca portem lotniczym Olsztyn-Mazury planuje, że pierwsze loty odbędą się na przełomie grudnia i stycznia.

Czytaj też: Ambitne plany i spore koszty

Infrastruktura lotniska, które powstało dzięki unijnej dotacji, jest już gotowa. Trwa w tej chwili usuwanie drobnych usterek, dokonywane są niewielkie poprawki. Testowane są urządzenia do obsługi ruchu lotniczego.

Regionalny port Olsztyn-Mazury powstaje w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Inwestycja musi być rozliczona w 2015 r., by nie przepadła unijna dotacja. Koszt szacowany jest na 205 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 proc.

Czytaj też: Będzie połączenie kolejowe z lotniskiem Mazury w Szymanach

Pod koniec października w Szymanach mają się pojawić kontrolerzy z Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), którzy będą weryfikować przygotowanie portu lotniczego do ruchu. Spółka samorządowa złożyła w ULC wniosek o wydanie certyfikatu potwierdzającego spełnienie wymagań związanych z eksploatacją i zarządzaniem lotniskiem w połowie sierpnia.

Dokument wydany przez ULC potwierdzi, że na lotnisku użytku publicznego Olsztyn-Mazury zachowane są standardy, które zapewnią bezpieczne jego funkcjonowanie. To umożliwi otwarcie portu i uruchomienie ruchu lotniczego.

Dobiegają też końca negocjacje z przewoźnikami i to linie lotnicze ogłoszą kierunki lotów.

Lotnisko w Szymanach od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Od tej pory lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń.

 

KOMENTARZE1

  • zniesmaczona 2015-10-07 16:35:41
    Czy Szymany to tam gdzie pokazywano kiedys takie straszne zdjecia na ktorych widac bylo terroryzowanych jencow!? i podobno w Polszy wiedzieli o tym wszyscy odpowiedzialni za to ludzie? ale fajne lotnisko! przeciez to powinno sie zrobic z tego miejsca nie cywilne lotnisko tylko miejsce upamietajace k...aznie i bezprawie w polszy za czasow zaborow w polszy!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!