Partner portalu

Lotnisko w Szymanach zyskało nowe grunty

Samorząd województwa pozyskał 92 hektarów na własność, co pozwoli obudować port lotniczy działaniami okołolotniskowymi, przynoszącymi dodatkowe dochody.

• Port Lotniczy Olsztyn Mazury zyska 91,5 ha na działalność gospodarczą.

• W czwartek (3 sierpnia) podpisano akt notarialny przekazania województwu prawa własności nieruchomości należącej dotąd do Skarbu Państwa.

• W wyniku zawartej umowy notarialnej województwo warmińsko-mazurskie nabyło prawo własności nieruchomości gruntowej, niezabudowanej.

Nieruchomości są oznaczone w ewidencji gruntów i budynków w obrębie Szymany w gminie Szczytno. Łączna powierzchnia czterech działek wynosi 91,5 ha o wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego na 2,7 mln zł.

Marszałek województwa Gustaw Brzezin podkreślił, że podpisanie aktu notarialnego w sprawie przekazania gruntów to ważne wydarzenie z uwagi na interes całego regionu. Zaznaczył, że chodzi o uporządkowanie własności nieruchomości, tak by tereny te mając prawowitego właściciela, posłużyły do prowadzenia działalności okołolotniskowej.

Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Wiktor Wójcik dodał, że samorząd województwa od początku zakładał, iż port lotniczy z samej działalności lotniskowej się nie utrzyma.

"Sfinalizowany ze Skarbem Państwa akt notarialny, w wyniku którego samorząd województwa pozyskał 92 hektarów na własność, pozwoli nam obudować ten port działaniami okołolotniskowymi, przynoszącymi dodatkowe dochody. Chodzi o budowę magazynów i logistycznych baz. Atutem jest biegnąca w pobliżu droga krajowa nr 57. Teren ten jest w sferze opracowania plany zagospodarowania przestrzennego, który gmina Szczytno ogłosiła. Do końca roku zostanie on uchwalony i opublikowany"- wyjaśnił Wójcik.

Dodał, że samorząd szuka inwestorów, którzy byliby chętni kupić grunty. Rozważane jest włączenie terenu do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Możliwe jest także, że spółka lotniskowa będzie zawierała joint venture z przedsiębiorcami, którzy będą lokować tam swoje inwestycje.

Przekazane obecnie grunty na własność woj. warmińsko-mazurskiemu, wcześniej, bo już w 2015 r. na podstawie prawomocnej decyzji woj. warmińsko-mazurskiego zostały przekazane w trwały zarząd spółce zarządzającej lotniskiem w Szymanach Warmia i Mazury sp. z o.o. Uregulowanie własności tego terenu pozwoli - według zamierzeń samorządu - w pełni realizować projekt modernizacji Regionalnego Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

Za przekazaną przez Skarb Państwa nieruchomość, woj. warmińsko-mazurskie przekaże na rzecz Skarbu Państwa w drodze zamiany nieruchomość gruntową zabudowaną. To dom studencki w Szczytnie przy ulicy Chrobrego z 0,5 ha działką o wartości 5,3 mln zł. Z domu studenckiego korzystają słuchacze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Obecnie z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury pasażerowie latają do Oslo i Londynu. Jesienią planowane są dodatkowo loty do Niemiec, Holandii i do innych niż Londyn miast brytyjskich. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!