Partnerzy portalu

Lubelskie: Wały wiślane w Dolinie Stężyckiej zostaną zmodernizowane

10,5 mln zł będzie kosztowała modernizacja 3 km wałów przeciwpowodziowych nad Wisłą w Dolinie Stężyckiej (Lubelskie). Umowę z wykonawcą inwestycji podpisano w Stężycy.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca podkreślił, że będzie to modernizacja kolejnego odcinka wałów w Dolinie Stężyckiej. Wcześniej przebudowano już 4 km zabezpieczeń. "Podpisywana obecnie umowa dotyczy kolejnych 3 km wałów, a został już ogłoszony przetarg na modernizację następnego odcinka o długości 1,5 km" - powiedział Daca.

"Zamierzamy w tym roku dokończyć modernizację wałów w całej Dolinie Stężyckiej. To, co obiecywały tutaj parokrotnie Wody Polskie z własnych środków wykonać, właśnie kończymy" - dodał Daca.

Poseł PiS Przemysław Czarnek, były wojewoda lubelski, przypomniał, że od czasu powodzi w 2010 r. niemal całość wałów nad Wisłą w województwie lubelskim została przebudowana. "Te ostatnie odcinki nie są w stanie niedostatecznym, tylko w dostatecznym, ale wymagają modernizacji. W tym roku kończymy modernizację wałów na Wiśle" - powiedział Czarnek.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślił, że zmodernizowane wały podniosą poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Stężycy i powiatu ryckiego. Dodał, że uzupełnień wymagają jeszcze zabezpieczenia w Józefowie nad Wisłą, powyżej Stężycy. "Praktycznie rzecz biorąc mamy na odcinku województwa lubelskiego Wisłę zabezpieczoną" - podkreślił Sprawka.

Główny elementem modernizacji wałów w Dolinie Stężyckiej będzie wykonanie specjalnej przesłony o głębokości 12 metrów, która uniemożliwi przesiąkanie wody. Od strony rzeki zostanie położona siatka zabezpieczająca wały przed bobrami i innymi zwierzętami ryjącymi. W zakolach Wisły powstaną zabezpieczenia z kamieni ochraniające wały przed naporem silnego nurtu w czasie wezbrań rzeki i przed bryłami lodu. Będą też wykonane drogi, które ułatwią dotarcie służb w czasie sytuacji kryzysowych.

Wykonawcą prac w Dolinie Stężyckiej będzie spółka Transpol-Lider, koszt wyniesie 10,5 mln zł. Zakończenie zaplanowano na grudzień tego roku.

W przyszłości Wody Polskie planują jeszcze wykonanie w okolicy Stężycy stacji pomp, która pozwoli przepompować do Wisły wodę gromadzącą się poza wałami.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!