Lublin: Mieszkania Plus powstaną na terenie po byłej cukrowni

"Powstaną na nim pierwsze w stolicy województwa lubelskiego dostępne cenowo mieszkania na wynajem w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Będzie to oferta stanowiąca alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt" - głosi komunikat spółki.
Zakupiona działka to około 1,5 hektarowy teren przy ul. Krochmalnej. Zgodnie z założeniami powstanie na nim inwestycja mieszkaniowa złożona z dwóch budynków, które pomieszczą 220 Mieszkań Plus.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń podkreślił, że inwestycja przyczyni się do podniesienia atrakcyjności tej części miasta.
"Obok swoją inwestycję w postaci Sądu Okręgowego planuje Ministerstwo Sprawiedliwości, a więc ten teren całkowicie zmieni swoje przeznaczenie. Ponadto obok powstają nowe drogi i cały układ zmieni się wraz z budową Dworca Metropolitalnego, świadczy to o tym, że ta część miasta staje się coraz bardziej atrakcyjna z punktu widzenia i mieszkańców i świadczonych tam usług. To, że spółki Skarbu Państwa współpracują by budować potencjał Lublina jest czymś co sprawia mi ogromną satysfakcję" - powiedział Soboń cytowany w komunikacie.
To kolejna inwestycja spółki PFR Nieruchomości na Lubelszczyźnie. W Białej Podlaskiej w maju 2018 r. wręczono pierwsze klucze do Mieszkań Plus. Kolejne 108 mieszkań udostępnionych będzie najemcom w przyszłym roku w Świdniku.
Prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk podkreślił, że kupiona działka przy ul. Krochmalnej jest dobrze położona, w centrum Lublina. "Planujemy na niej postawić dwa budynki mieszkalne z garażem podziemnym jednopoziomowym. Budynki będą miały około 220 mieszkań. Struktura mieszkań będzie odpowiadała lokalnemu zapotrzebowaniu" - powiedział.
"Chcielibyśmy rozpocząć prace projektowe w pierwszym kwartale 2021 r. Liczymy, że zakończą się pozwoleniem na budowę w drugim kwartale 2022 r. Bardzo chcielibyśmy uzyskać pozwolenia na użytkowanie w drugim kwartale 2024 r." - dodał Caruk.
Cukrownia Lublin została uruchomiona w 1895 r., pierwotnie obejmowała teren 36 ha. Zakład zamknięto w 2010 r. w wyniku restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego w Polsce. Od 2015 r. plac po niej służył ośrodkom szkolenia kierowców, które urządziły tam place manewrowe. W przyjętym w 2018 r. przez radę miasta Lublin planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość przeznaczono pod budownictwo wielorodzinne.
"Działka, którą sprzedajemy w Lublinie przez pokolenia służyła mieszkańcom miasta. (…) Budowa w tym miejscu nowego osiedla mieszkaniowego, chociaż jest dla nas przede wszystkim decyzją biznesową, ma jednak w swoim celu wciąż służyć mieszkańcom i dawać im miejsce do życia na godnym poziomie. Z satysfakcją włączyliśmy się w ten projekt" - powiedział Zdzisław Salus, Członek Zarządu KSC odpowiedzialny za obszar techniczny i zarządzania nieruchomościami.
W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości, w budowie jest obecnie ponad 2 tys. mieszkań w Katowicach, Krakowie, Dębicy, Radomiu, Mińsku Mazowieckim, Zamościu, Łowiczu, Świdniku i Toruniu.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.