Partnerzy portalu

Lubuskie: Lokalne drogi zostaną zmodernizowane

Efektem tegorocznych inwestycji drogowych w Lubuskiem dofinansowanych z rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej ma być wybudowanie lub modernizacja 28,6 km tras.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Wojewoda lubuski podpisał umowy z samorządami na dofinansowanie projektów związanych z budową i modernizacja 28,6 km tras.

• Dofinansowanie samorządowych projektów wyniesie maksymalnie połowę ich wartości, a same inwestycje muszą zakończyć się w tym roku.

• W przypadku gmin dofinansowanie otrzymały m.in.: Międzyrzecz, Nowa Sól, Żary, Nowogród Bobrzański, Kożuchów czy Zbąszynek.

• W przypadku dróg powiatowych największe wsparcie otrzymały stolice lubuskiego: Gorzów Wlkp. i Zielona Góra.

W tym roku województwo lubuskie z rządowego Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 ma do dyspozycji ok. 34,6 mln zł. W piątek wojewoda lubuski Władysław Dajczak podpisał umowy z przedstawicielami 23 samorządów, których projekty uzyskały dofinansowanie.

Jak poinformowała rzecznik wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły dofinansowanie trafi do 12 gmin i 11 powiatów (w tym dwóch miast na prawach powiatu - Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry).

"Efektem tegorocznych inwestycji ma być wybudowanie lub modernizacja łącznie 28,6 km dróg gminnych i powiatowych" - dodała rzecznik.

Zgodnie z założeniami programu dofinansowanie samorządowych projektów wyniesie maksymalnie połowę ich wartości, a same inwestycje muszą zakończyć się w tym roku. Pula środków z programu została równo podzielona między gminy i powiaty.

W przypadku gmin dofinansowanie otrzymały m.in.: Międzyrzecz, Nowa Sól, Żary, Nowogród Bobrzański, Kożuchów czy Zbąszynek. W tych miastach zostaną zrealizowane największe inwestycje drogowe z udziałem rządowych pieniędzy, choć wysokość pomocy będzie różna.

W przypadku dróg powiatowych największe wsparcie otrzymały stolice lubuskiego: Gorzów Wlkp. i Zielona Góra. W pierwszym z miast rządowe pieniądze pomogą w dokończeniu modernizacji ul. Kobylogórskiej. Koszt zadania to 7,3 mln zł, w tym 3 mln zł z programu. Zielona Góra otrzymała 3 mln zł na wartą ponad 7,7 mln zł przebudowę ul. Bohaterów Westerplatte.

W regionie łączna wartość inwestycji drogowych zakwalifikowanych do wsparcia w 2017 r. wynosi nieco ponad 78 mln zł. Samorządy z własnych budżetów wyłożą na nie ok. 43,4 mln zł.

W 2016 r. do programu złożono w Lubuskiem 61 wniosków dot. wsparcia inwestycji drogowych planowanych przez samorządy na 2017 r.

KOMENTARZE1

  • Mieszkaniec Żagania 2017-03-19 15:26:04
    W województwie lubuskim pieniądze są tylko dla Gorzowa i Zielonej Góry. Inne miasta i wsie dostają tylko ochłapy które spadną z pańskiego stołu. Nawet w herbie województwa są dwie gwiazdy które pewnie maja symbolizować te dwa miasta. To chore województwo w którym liczy się tylko kto komu dołoży Gor...zów Zielonej czy odwrotnie powinno być zlikwidowane. Pozdrawiam z pięknej ziemi dolnośląskiej z Żagania.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!