Partnerzy portalu

Małopolskie: Konserwatorzy zajęli się wyposażeniem kościoła w Kętach

  • PAP
  • 5 stycznia 2020 - 08:58 | Aktualizacja: 5 stycznia 2020 - 09:47
Konserwatorzy przywracają barokowy blask wyposażeniu kościoła św. Jana Kantego w Kętach, który - według tradycji - został wzniesiony w miejscu domu narodzin patrona. Odrestaurowali ołtarz główny i boczny dedykowany św. Józefowi - podała diecezja bielsko-żywiecka.

"Podczas przeprowadzonej konserwacji oczyszczono drewnianą strukturę obu retabulów, konserwując pokrywającą je tzw. szypolen (chipolin)" - powiedział cytowany przez służby prasowe Kościoła bielsko-żywieckiego dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. dr Szymon Tracz.

Duchowny wyjaśnił, że "szypolen" to popularna technika malarska stosowaną w XVIII w. Polegała na wykonaniu warstwy kryjącej, która składała się z wywaru z czosnku bądź cebuli, liści piołunu, soli i octu połączonego z klejem pergaminowym oraz kredą.

Ks. Tracz dodał, że oczyszczono i uzupełniono części złocone w obu ołtarzach. Poddano też konserwacji obrazy - wizję św. Jana Kantego z głównego ołtarza, a także wizerunek św. Józefa.

Diecezja podała, że w kolejnym etapie restauracji zostaną poddane figury z głównego ołtarza oraz zakończona zostanie konserwacja lewego ołtarza bocznego - Niepokalanego Poczęcia NMP.

Monumentalny ołtarz główny w kęckim kościele św. Jana Kantego powstał ok. 1724 r., a boczne i ambona krótko po 1730 r. Ich autorem był krakowski snycerz Piotr Rojowski.

Kościół św. Jana Kantego powstał w miejscu, w którym - według tradycji - stał dom jego narodzin. Pierwotnie była tam kaplica wzniesiona w połowie XVII w. W 1781 r. kaplicę konsekrował bp Krzysztof Szembek. W ten sposób obiekt stał kościołem.

Jan Kanty urodził się w Kętach w 1390 r. Ukończył studia w Krakowie, po których przyjął święcenia kapłańskie. W 1429 r. zaczął wykładać na Akademii Krakowskiej. Kilkakrotnie pielgrzymował do Rzymu. Zmarł w opinii świętości w 1473 r. Został beatyfikowany w 1680 r., a kanonizowany w 1767 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!