Partnerzy portalu

Małopolskie: powstaną nowe Strefy Aktywności Gospodarczej

Tarnów, Szczurowa, Miękinia, Siedliska i Stary Sącz. W sumie 68 hektarów znajdujących się na terenie tych pięciu miast i gmin zostanie przygotowanych w nowych Strefach Aktywności Gospodarczej (SAG). Inwestycja, która ma ściągnąć kolejnych przedsiębiorców  kosztować będzie ponad 10,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

• Nowe strefy aktywności gospodarczej powstaną w Miękini, Siedliskach, Starym Sączu, Szczurowej i Tarnowie. Obecnie w całej Małopolsce działają 54 strefy zlokalizowane w 42 gminach.

• Jak podkreślił marszałek Małopolski Jacek Krupa, region ten znajduje się w czołówce województw najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów.

• - Potwierdzają to rankingi i międzynarodowe nagrody, w tym tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016 - przekonywał. 

"Dzięki wsparciu z funduszy unijnych staramy się tworzyć jak najlepsze warunki dla inwestorów, którzy właśnie w naszym regionie chcą prowadzić swój biznes. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że region przyjazny przedsiębiorcom oznacza nie tylko wzrost gospodarczy. To również lepsze życie mieszkańców" - zaznaczył Krupa.

Największa z pięciu nowych stref aktywności gospodarczej powstanie w Tarnowie. Na jej utworzenie miasto otrzymało ponad 7,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W sumie SAG "Piaskówka-Komunalna" będzie mieć niemal 19 ha. Projekt obejmuje też uzbrojenie terenu i wykonanie infrastruktury drogowej wraz z włączeniem ich do dróg miejskich. Pierwsi inwestorzy będą mogli rozpocząć tam działalność na początku czerwca 2020 r.

W Szczurowej (pow. brzeski) na blisko 18-hektarach terenów strefa powstanie do stycznia 2019 r. Na przygotowanie terenów gmina otrzymała ponad 3 mln zł, co pozwoli zbudować m.in. drogę wewnętrzną wraz z chodnikiem, rowy melioracyjne oraz sieć kanalizacyjną i wodociągową.

W Siedliskach (gm. Bobowa) SAG ma być gotowa do końca czerwca przyszłego roku. Będzie liczyć ponad 12 ha. Na jej utworzenie gmina otrzymała ponad 3,8 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na uzbrojenie działek, budowę drogi wewnętrznej z chodnikami i oświetleniem. Dodatkowo, firmy które zdecydują się na inwestycję w tej miejscowości mogą liczyć na pomoc i doradztwo oraz częściowe ulgi w podatku od nieruchomości.

Na utworzenie swojej SAG gmina Stary Sącz otrzymała prawie 900 tys. zł. Dla inwestorów strefa zostanie otwarta na początku października 2019 r. Będą oni mogli korzystać z prawie 3,5 ha w pełni uzbrojonych terenów. W ramach projektu przewidziano budowę: jezdni, chodników, skrzyżowania, zjazdów do działek i ścieżki rowerowej.

Na terenie Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego powstanie SAG w Miękini (gm. Krzeszowice), który będzie liczyć 15,82 ha. Na jej powstanie przeznaczono ponad 3,6 mln zł do końca 2020 r. Pieniądze te posłużą uzbrojeniu terenu w media i budowie nowych dróg gminnych, chodników i ścieżek rowerowych.

Jak przypomniał marszałek Krupa, w latach 2009-2014 województwo małopolskie wsparło 36 projektów utworzenia i rozbudowy Stref Aktywności Gospodarczej o łącznej wartości 355,7 mln zł. Dzięki temu obecnie w całym regionie działają 54 strefy zlokalizowane w 42 gminach.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!