Partnerzy portalu

Marszałek Śląskiego chce posiedzenia rady dialogu ws. inwestycji CPK

  • PAP/rs
  • 22 marca 2023 - 19:29 | Aktualizacja: 22 marca 2023 - 19:49
Marszałek śląskiego Jakub Chełstowski wysłał w środę do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka pismo ws. pilnego zwołania posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego ws. CPK z udziałem pełnomocnika rządu ds. CPK Marcina Horały – przekazał rzecznik urzędu marszałkowskiego.
  • Kontekst to ogłoszenie w środę przez spółkę CPK na konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim tzw. wariantu inwestorskiego planowanej linii kolejowej dużych prędkości nr 170 Katowice - Ostrawa.
  • Plany zakładają m.in. poprowadzenie nowej linii na terenie Mikołowa wzdłuż przecinającej miasto linii nr 140, która będzie niezależnie rozbudowywana.
  • Według przedstawicieli CPK wybrany wariant zakłada najmniejszą z możliwych liczbę wyburzeń domów mieszkalnych - ok. 550, mniejszą o kilkaset od pozostałych wariantów.

CPK: wybrany wariant zakłada wyburzenie ok. 550 domów

Kontekst to ogłoszenie w środę przez spółkę CPK na konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim tzw. wariantu inwestorskiego planowanej linii kolejowej dużych prędkości nr 170 Katowice - Ostrawa z odnogami do Jastrzębia-Zdroju i Wodzisławia Śląskiego, a także połączeniami z innymi liniami, umożliwiającymi przyspieszenie przejazdów regionalnych np. z Rybnika czy Żor.

Plany zakładają m.in. poprowadzenie nowej linii na terenie Mikołowa wzdłuż przecinającej miasto linii nr 140, która będzie niezależnie rozbudowywana. Według przedstawicieli CPK wybrany wariant zakłada najmniejszą z możliwych liczbę wyburzeń domów mieszkalnych - ok. 550, mniejszą o kilkaset od pozostałych wariantów. Na etapie kolejnych prac liczba ta powinna się jeszcze zmniejszyć.

Konferencji CPK towarzyszyła demonstracja mieszkańców, na prezentację nie został wpuszczony członek zarządu woj. śląskiego Krzysztof Klimosz. Po sporach na konferencję wpuszczono część parlamentarzystów opozycji i radnych Sejmiku Woj. Śląskiego. Jak oceniali protestujący, "inwestycja jest przeskalowana, szkodliwa gospodarczo, społecznie i środowiskowo; nie ma żadnego jej wariantu, który byłby racjonalny i sensowny".

"Jeśli jakikolwiek projekt, który ma finalnie zostać przekuty w inwestycję stoi w kolizji z interesem społecznym należy go zweryfikować. Tyle że ze stroną społeczną należy rozmawiać, a nie ludzi zwyczajnie zbywać. W praktyce mamy powrót do centralistycznej polityki, wizji państwa, które ma decydować za obywatela" - podkreślił marszałek Chełstowski, cytowany przez rzecznika urzędu marszałkowskiego Sławomira Gruszkę.

"Głos mieszkańców regionu musi wybrzmieć. Dlatego w ramach sejmiku województwa powstała komisja doraźna dotycząca CPK. Nie chcemy być biernym obserwatorem krzywdy jaka ma spotkać ludzi. Dzisiejszy protest pokazuje, że problem jest ogromny, a frustracja mieszkańców, zresztą jak najbardziej uzasadniona - narasta" - uznał Chełstowski.

Gruszka przekazał, że marszałek skierował w środę do wojewody śląskiego pismo w sprawie pilnego zwołania posiedzenia plenarnego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego ws. CPK z udziałem wiceministra funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnika rządu ds. CPK.

Komitet mieszkańców: w imię czego ludzie mają godzić się na wywłaszczenie?

"Budowa Kolei Dużych Prędkości w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego od początku budzi kontrowersje i sprzeciw tysięcy mieszkańców, którym grozi wywłaszczenie. Aby rozwiązać problem potrzebny jest dialog i wsłuchanie się w głos społeczny" - ocenił Klimosz.

"Trudno jednak o merytoryczną dyskusję, gdy na konferencję z udziałem przedstawicieli rządu nie tylko nie zostaje wpuszczony członek zarządu województwa, ale utrudnia się to mieszkańcom obawiającym się o swoje domostwa w związku z realizacją tej inwestycji. Nikt nie pyta ich o zdanie, co stoi w kolizji z zasadami obowiązującymi w demokratycznym państwie" - dodał Klimosz.

Przewodniczący sejmikowej komisji doraźnej ds. CPK Grzegorz Wolnik wyjaśnił, że komisja ta ma być "głosem społecznym i samorządowym dotyczącym tej budzącej ogromne kontrowersje inwestycji". "Mieszkańcy poszczególnych miejscowości nie są w stanie inaczej przebić się ze swoim przekazem, a w przypadku sejmiku jesteśmy w stanie działać na szczeblu regionalnym" - wskazał Wolnik.

Reprezentująca społeczny komitet mieszkańców Ewa Chmielorz stwierdziła, że wybrany wariant inwestorski poprowadzony przez centrum Mikołowa zakłada wyburzenie 147 domów i 317 mieszkań. "To samo jest w Orzeszu, Czerwionce-Leszczynach czy nawet w Katowicach. W imię czego ludzie mają godzić się na wywłaszczenie?" - pytała Chmielorz.

Rzecznik urzędu marszałkowskiego zapowiedział, że w najbliższym czasie zbierze się komisja doraźna Sejmiku Woj. Śląskiego ds. analizy inwestycji kolejowych i innych inwestycji realizowanych przez administrację rządową, w kontekście ich wpływu na realizację zadań woj. śląskiego - ds. CPK.

Prace nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym (STEŚ) koordynuje na zamówienie CPK firma Egis Poland. Koordynator ds. odcinka Katowice - Ostrawa w pionie kolejowym CPK Maciej Pańczak sygnalizował w środę, że po wyborze wariantu inwestorskiego i zakończeniu STEŚ, na lata 2023-29 zakładane jest uzyskanie decyzji środowiskowej, lokalizacyjnej i rozpoczęcie robót budowlanych. Na tych etapach prowadzone będą kolejne konsultacje społeczne.

CPK podała w środę, że w konsultacjach społecznych i branżowych wypracowanych w ramach prac nad STEŚ wariantów linii 170 (trwających od lipca 2020 r. do lipca 2022 r.) odbyło się m.in. 30 spotkań z gminami, 35 konsultacji z mieszkańcami (online i stacjonarnych), wypełniono też 7035 ankiet.

KOMENTARZE1

  • Trewor 2023-03-23 20:47:08
    Chełstowski mento zdradziecka, lisku farbowany im bliżej wyborów tym bardziej desperacko szukasz swoich szans w wyborach poronionymi pomysłami.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!