Partnerzy portalu

Metropolitalny Fundusz Solidarności: Piekary i Radzionków wybudują wspólnie drogę

  • aw
  • 23 marca 2018 - 10:44
Ponad 3,4 mln złotych - to dofinansowanie z Metropolitalnego Funduszu Solidarności, dzięki któremu Piekary Śląskie we współpracy z Radzionkowem wybudują drogę, łączącą oba miasta.
  • Inwestycja ta jest jednym z projektów, realizowanych w partnerstwie między gminami Metropolii.
  • W piątek (23 marca) prezydent Piekar oraz przedstawiciele zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpisali umowę na udzielenie dotacji.

Fundusz Solidarności to pilotażowy program finansowego wsparcia dla gmin i miast Metropolii, aby niwelować różnice w rozwoju społeczno-gospodarczym. W tym roku jego budżet wyniósł 100 mln zł, a do tej pory dofinansowanie zostało przyznane 99 inwestycjom o wartości prawie 92 mln zł. Pozostałe projekty o wartości ok. 8 mln zł, znajdujące się w puli podregionu gliwickiego, zostaną poddane pod głosowanie podczas najbliższej sesji Zgromadzenia Metropolii. Odbędzie się ona 27 marca.

- Priorytet w przyznaniu dofinansowania w ramach Funduszu Solidarności miały projekty, które posiadały finansowanie zewnętrzne lub są realizowane w partnerstwie z innymi gminami Metropolii. Budowa drogi powiatowej łączącej Piekary Śląskie i Radzionków jest właśnie przykładem wspólnie realizowanego zadania - podkreśla Karolina Wadowska, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Nie jest to jedyny projekt integrujący działania gmin, który został zgłoszony do tegorocznej edycji FŚ. Takie inwestycje zrealizują również Będzin oraz Siewierz, a także Bojszowy i Tychy. W tym pierwszym przypadku chodzi o rewitalizację obszaru doliny rzek Przemszy oraz Brynicy w ramach Zagłębiowskiego Parku Linearnego, a w drugim - opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy infrastruktury łączącej dwie oczyszczalnie ścieków – wylicza.

Podpisanie umowy (fot.mat.pras.)
Podpisanie umowy (fot.mat.pras.)


Dotacja z Funduszu Solidarności, jaką Piekary i Radzionków otrzymały na realizację tej inwestycji, wynosi ponad 3,4 mln złotych i stanowi prawie 75 proc. jej szacowanej wartości. Budowa drogi łączącej ul. Podmiejską w Piekarach i ul. Szybową w Radzionkowie zakończy się w grudniu tego roku. Do tego czasu powstanie tam asfaltowa jezdnia o długości ok. 567 metrów, ścieżka rowerowa oraz chodnik dla pieszych. Wykonana również zostanie kanalizacja deszczowa, a przy drodze zostanie zainstalowane oświetlenie.

- Po raz kolejny udało nam się pozyskać środki na realizację zaplanowanej inwestycji, sięgając po fundusze zewnętrzne - mówi Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się razem z Piekarami Śląskimi przygotować wspólny projekt, tak bardzo istotny dla obu naszych gmin – zaznacza z kolei Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa.

- Co warte podkreślenia, będzie to pierwsza inwestycja dwóch samorządów realizowana w ramach Funduszu Solidarności. Jestem przekonany, że w przyszłości inwestycja ta przyczyni się do poprawy układu komunikacyjnego w naszym mieście, w rejonie tzw. „Górki”– mówi.

Prezydent Piekar Śląskich podkreśla również, że realizacja tej inwestycji jest szczególnie istotna z punktu widzenia przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów, którzy działają, bądź planują rozpoczęcie działalności w obrębie piekarskiej strefy ekonomicznej. To właśnie w jej sąsiedztwie powstanie nowa droga. Lepsze skomunikowanie Piekar Śląskich i Radzionkowa, poprzez wykorzystanie niezagospodarowanego do tej pory terenu, zwiększy atrakcyjność piekarskiej strefy oraz podniesie jej potencjał gospodarczy.

Sami mieszkańcy również odczują znaczącą różnicę. Budowa nowej drogi pozwoli zmniejszyć natężenie ruchu w dwóch newralgicznych punktach, które w godzinach szczytu często się korkują. Mowa o skrzyżowaniu ulicy Podmiejskiej z DW911, a także ulicy Pod Lipami z DW911. Nowa droga, w połączeniu z przebudową jednego z wyżej wspomnianych skrzyżowań (inwestycja również realizowana w ramach Funduszu Solidarności), to kompleksowe działanie, które ma na celu udrożnienie tak zwanego "wąskiego gardła" w tym rejonie.

KOMENTARZE1

  • Paweł 2018-03-23 16:44:27
    Super! Dofinansowanie na drogę do zakładów mięsnych, które swego czasu potrafiły zasmrodzic okolice. A js naiwnie myślałem ze droga ta będzie usprawniała dojazd miedzy tymi miastami.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!