Partnerzy portalu

MIB planuje poprawę infrastruktury w powiecie chojnickim

W południowej części woj. pomorskiego, m.in. w powiecie chojnickim planowana jest przebudowa DK nr 22 oraz linii kolejowych – poinformowali przedstawiciele ministerstwa infrastruktury. Część inwestycji może być realizowana w następnej perspektywie budżetowej.

 

• Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit przyznał podczas posiedzenia komisji, że droga krajowa nr 22 w okolicach Chojnic i Starogardu Gdańskiego "jest bardzo ważną arterią komunikacyjną.

• Zapewnił, że "w tej chwili ten odcinek jest obiektem bardzo intensywnych prac poprawiających standard tej drogi".

• Na etapie przygotowania są prace na odcinkach: granica województwa - Buszkowo, Chojnice - Czersk, Czersk - Frank, Frank - Starogard Gdański, Starogard Gdański - Szpęgawsk oraz Zabagno-Swarożyn.

Posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury podczas posiedzenia w czwartek przyjęli odpowiedź ministra infrastruktury i budownictwa na dezyderat nr 7 w sprawie problemów infrastruktury drogowej i kolejowej w powiecie chojnickim.

Pomorski poseł Aleksander Mrówczyński (PiS) zwrócił uwagę, że z Chojnic do najbliższych dużych miast jest po około sto kilometrów. "Mieszkańcy Chojnic, powiatów z południowej części województwa pomorskiego zasilają duże miasta i chcą dojechać, zarówno drogą, jak i koleją" - tłumaczył.

Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit przyznał podczas posiedzenia komisji, że droga krajowa nr 22 w okolicach Chojnic i Starogardu Gdańskiego "jest bardzo ważną arterią komunikacyjną obsługującą województwa: pomorskie, warmińsko- mazurskie, kujawsko-pomorskie i też wielkopolskie". Zapewnił, że "w tej chwili ten odcinek jest obiektem bardzo intensywnych prac poprawiających standard tej drogi".

Poinformował, że "planowane jest, aby cała droga w rejonie Chojnic, ale nie tylko, była objęta Programem dostosowania do odpowiedniego nacisku, czyli 111 kN na oś". Zapewnił, że "te prace na części odcinków już trwają". Liczy, że "w ramach środków z budżetu państwa będzie to gruntownie przebudowane".

Wymienił, że prace, na różnych etapach zaawansowania, są realizowane na odcinkach: Czarlin - Knybawa, Starogard Gdański - Swarożyn, Cisy-Malbork, Malbork - Królewo, Królewo - granica województwa oraz w miejscowościach: Sucumin, Człuchów i Królewo. "To są inwestycje o wartości kilku, kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu milionów złotych i mają zapewnione finansowanie" - dodał.

Poinformował, że na etapie przygotowania są prace na odcinkach: granica województwa - Buszkowo, Chojnice - Czersk, Czersk - Frank, Frank - Starogard Gdański, Starogard Gdański - Szpęgawsk oraz Zabagno-Swarożyn.

Zastępca dyrektora departamentu kolejnictwa ministerstwa infrastruktury, Jakub Kapturzak poinformował, że "osią aktualnie planowanych inwestycji w woj. pomorskim jest planowana modernizacja linii nr 201 na odcinku Maksymilianowo-Kościerzyna. Powiedział, że inwestycja planowana jest do realizacji w latach 2020-2022.

Zwrócił uwagę, że w związku z modernizacją linii 201 podjęte zostały prace studialne dotyczące "wykorzystania synergii tej inwestycji oraz innych inwestycji na terenie pomorskiego, tak aby przyczynić się do poprawy możliwości prowadzenia kolejowego ruchu regionalnego".

Powiedział, że resort rozważa też modernizację linii 203 (…) odcinek z Tczewa do Chojnic oraz dalej w kierunku Wierzchowa Człuchowskiego. "Jest to stara niemiecka linia kolejowa Berlin-Królewic, która w Polsce ma przebieg Tczew-Kostrzyn n.Odrą" - wyjaśnił. Powiedział, że ministerstwo rozpatruje też poprawę parametrów linii kolejowej 208 na odcinku Chojnice-Wierzchucin.

Jego zdaniem, pod uwagę należy też wziąć planowane prace na linii 215 łączącej Bąk ze Szlachtą przez Czersk. "To jest też linia, którą chcemy wykorzystać w przyszłości do poprawy możliwości ruchu regionalnego" - dodał.

Przedstawiciel MIB poinformował, że studium dotyczące wymienionych inwestycji kolejowych "ma być zamówione w tym roku". Przyznał, że "prace na tych liniach planowane są do realizacji w przyszłej perspektywie". "Chyba że wcześniej znajdą się pieniądze na ich realizację" - dodał.

KOMENTARZE1

  • sa 2017-09-16 13:24:35
    a co z linią kolejową do Człuchowa (miasto powiatowe)?? i zwiększeniem częstotliwości kursowania pociągów z teraźniejszą zabójczą ilością 3 par pociągów/na dobę? Przecież my mieszkamy w Polsce D. A Pan poseł PIS Mrówczyński notabene były mieszkaniec Człuchowa, powinien spojrzeć te parę kilometrów da...lej poza swoje Chojnice i zauważyć również mieszkańców Człuchowa.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!