Partnerzy portalu

Mieszkańcy Łodzi z architektami zaplanują zmiany na placu przed Teatrem Wielkim

  • PAP/RAF
  • Opublikowano: 30 lipca 2022 - 15:20
Miasto Łódź wybrało pracownię architektoniczną, która ma przygotować projekt placu przed Teatrem Wielkim. Koncepcja przebudowy powstanie po konsultacjach i we współpracy z mieszkańcami, a prace budowlane wystartują w 2023 r.
  • Architekci zaproponowali wprowadzenie na plac dużej ilości zieleni, w tym kilku rzędów drzew.
  • Chcą także zmienić kształt fontanny - częściowo przebudować istniejącą albo zmienić ją całkowicie tak, aby stała się sadzawką.
  • W ich koncepcji kioski kwiaciarek zostałyby przeniesione do nowych pawilonów, które znalazłyby się na głównej płycie placu. 

Płyta pl. Dąbrowskiego przed Teatrem Wielkim w Łodzi pierwszy raz została gruntownie przebudowana w 2009 r., jednak efekty tych prac mocno rozminęły się z oczekiwaniami łodzian. Po wycięciu drzew i usunięciu zieleni prestiżowe miejsce przed operą to klasyczny przykład betonozy, a zbudowana tam fontanna, której wykonanie odbiegało od projektu autora, stała się przedmiotem niewybrednych żartów, bo budzi dwuznaczne skojarzenia.

Łodzianie od dawna domagali się zmian, dlatego miasto w drodze konkursu wybrało pracownie, które mają zmienić to miejsce.

- Najlepszą koncepcję przygotowało konsorcjum firm mamArchitekci i A2P2. To dobrze przemyślana propozycja obejmująca każdy aspekt użytkowania placu - poinformował dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu w łódzkim magistracie Maciej Riemer.

Architekci zaproponowali wprowadzenie na plac dużej ilości zieleni, w tym kilku rzędów drzew. Chcą także zmienić kształt fontanny - częściowo przebudować istniejącą albo zmienić ją całkowicie tak, aby stała się sadzawką. W ich koncepcji kioski kwiaciarek zostałyby przeniesione do nowych pawilonów, które znalazłyby się na głównej płycie placu. Przejście dla pieszych połączyłoby bezpośrednio centralną część placu z ul. Knychalskiego. Znalazłoby się miejsce do parkowania oraz przestrzeń dla grupy, która dzisiaj silnie kojarzy się z tym miejscem, czyli rolkarzy i deskorolkowców.

Czytaj też: Gminy wciąż mają problemy z miejskim planami zagospodarowania. Efekt widoczny gołym okiem

- Nasza propozycja to szkic, który pokazuje kierunek, w którym chcemy podążać. Ta koncepcja to zaproszenie do dyskusji i wstęp do rozmów. Nie przesądzamy tutaj jakichkolwiek rozwiązań. To będzie projekt społeczny, który powstanie we współpracy zarówno z mieszkańcami, jak i z fachowcami z branży - zaznaczył Łukasz Pancewicz z A2P2.

Właśnie zaangażowanie łodzian w przygotowanie projektu było jednym z kryteriów ocenianych przy wyborze zwycięskiej oferty w konkursie. Po wakacjach odbędą się konsultacje z mieszkańcami, do końca roku powinien powstać projekt przebudowy placu, a w przyszłym roku rozpoczną się prace, które potrwają kilkanaście miesięcy.

Pracownie mamArchitekci i A2P2, które wygrały konkurs na projekt pl. Dąbrowskiego, mają już doświadczenie w zielonych inwestycjach w Łodzi. MamArchitekci w ramach programu rewitalizacji byli odpowiedzialni za przygotowanie projektu przebudowy pl. Wolności z dużym udziałem zieleni w jego południowej części. Z kolei A2P2, wspólnie ze Społecznie Zaangażowanymi, przygotowali dla Starego Polesia modelowe rozwiązania do projektowania zielonych ulic. Razem z mieszkańcami wypracowali koncepcje przebudowy odcinków ul. Próchnika i ul. Lipowej i ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!