Partnerzy portalu

Mieszkania plus: W bardzo dobrym standardzie, ale nie na bogato

Metr kwadratowy budowanych do tej pory lokali w ramach programu Mieszkanie plus nie przekroczył 2 tys. zł netto - poinformował Grzegorz Muszyński z BGKN. Prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk powiedział, że w mieście tym koszt wyniesie 1860 zł netto.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Muszyński powiedział, że budynki "powstają w bardzo dobrym standardzie, ale nie na bogato". Jego zdaniem, "bez remontów mają przetrwać przynajmniej 20-30 lat".

Mieszkania w ramach tego programu powstają na razie w dwóch miejscowościach - w Jarocinie, gdzie powstaje 258 mieszkań, oraz w Białej Podlaskiej.

Prezydent Białej Podlaskiej przypomniał, że w ramach programu Mieszkanie plus w jego mieście w trzech blokach budowanych jest 186 mieszkań. Dodał, że BGKN wyłożył na tę inwestycję 20 mln zł, które zostaną w mieście, bo przetargi na budowę wygrały "trzy lokalne firmy".

Część mieszkań budowanych na osiedlu w Jarocinie może zostać oddanych w lutym 2018 roku, a w Białej Podlaskiej - najwcześniej w kwietniu 2018. Będzie to zależało m.in. od warunków pogodowych.

Wiceprezes BGKN Włodzimierz Stasiak mówił w czerwcu br., że średni czynsz wynajmu mieszkania, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, powinien się mieścić w widełkach od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu, z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 20-40 proc. więcej, zależnie od okresu wykupu i kosztów finansowania.

Zgodnie z rządowym programem Mieszkanie plus, który jest częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego, powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Program powstał z myślą przede wszystkim o rodzinach wielodzietnych i rodzinach o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Inwestycje mieszkaniowe miały być realizowane na gruntach pozyskanych z jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych.

BGK Nieruchomości, które zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, ma podpisanych ponad 70 listów intencyjnych z Jednostkami Samorządu Terytorialnego dziewięć warunkowych umów inwestycyjnych.

KOMENTARZE2

  • Prof. Glass 2017-06-20 14:41:38
    Okazuje się że zawyżyłem średnią? Średnia dla średniaków w Białej Podlaskiej: handel + usługi to 1180 zł x 2 = 2360 - 1098 = 1262 zł na życie po opłaceniu wszystkich haraczy na rzecz tzw. samorządów i państwa! Już widzę te kolejki po mieszkanie z plusem za 20 zł za 1m2?
  • Prof. Glass 2017-06-20 14:23:55
    Dobra przeliczmy! Średnia pensja dla Białej Podlaskiej to 1386 zł netto. Niech pracują 2 osoby 2 x 1386 zł= 2772 zł. Niech zapiszą się na 40 m mieszkanie 40 x 20 = 800 zł czynsz, do tego media+ prąd, gaz i woda. Liczę średnie zużycie czyli razem koszty -prąd 100 zł, gaz 90 zł, woda + ścieki 70 zł, ...śmiecie 38 zł = 1098 zł netto? Ciekaw jestem czy rodzinie 2+ 1 wystarczy na życie 1648 zł? Nie liczę np. auta! Ciekaw jestem czy tak się wszyscy rzucą na to jak na kość?  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!