PARTNER PORTALU

Minister ds. samorządu przedłuża konsultacje programu. Oto co się zmieni

Minister ds. samorządu przedłuża konsultacje programu. Oto co się zmieni
- Rozpoczęliśmy przygotowanie kwestii dotyczących nadania odznaczenia związanego z pracą samorządową - mówi minister Michał Cieślak.

- Pierwotnie zapowiadaliśmy się, że konsultacje Samorządu 3.0 skończą się ostatniego dnia maja. Chciałem niniejszym przekazać informację, że te konsultacje przedłużę do połowy czerwca. Dlaczego? Rozpoczęty objazd Polski i proces konsultacji tej koncepcji w regionach musiałem przerwać ze względu na trzecią falę COVID-u – mówi PortalSamorzadowy.pl minister ds. rozwoju samorządu w KPRM Michał Cieślak.
  • W „Rządowej ławie” minister mówi o planach związanych z konsultacjami programu Samorząd 3.0 - rozwój bez barier.
  • Minister tłumaczy kontrowersje wokół dystrybuowania środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i to, jak chce zmienić algorytm przyznawania dopłat.
  • Łatwiej ma być przy odrolnianiu działek pod inwestycje samorządowe. Zarobić ma każdy właściciel gruntu, na którym gmina będzie chciała coś wybudować.

Michał Cieślak pozostaje na krótkiej liście ministrów, których usunięcia z rządu domaga się ugrupowanie Jarosława Gowina. Cieślak, Zbigniew Gryglas i Jacek Żalek, to byli członkowie Porozumienia, którzy jako lidera nie uznają już Jarosława Gowina.

Teraz, gdy Zjednoczona Prawica walczy o jedność, polityczne losy tych trzech ministrów stały się kartą przetargową.  

- W chwili obecnej realizuje program związany z rozwojem samorządów i likwidacją barier rozwojowych w samorządzie terytorialnym. Wszelkiego rodzaju opinie czy atmosfera polityczna raczej nie wpływa na jakość mojej pracy – odpowiada na pytanie o ewentualny koniec ministerialnej kariery Michał Cieślak.

Mija właśnie jego pół roku na stanowisku ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który odpowiada za relacje z samorządem lokalnym.

- Skonstruowaliśmy departament do spraw współpracy z samorządem. Rozpoczęliśmy proces przeglądu prawa i procedur samorządowych po 30-leciu funkcjonowania samorządu terytorialnego w naszej przestrzeni społeczno-gospodarczej. Konsultacje te – Samorząd 3.0 rozwój bez barier – kończą się – wylicza minister.

Wspomniane konsultacje jego sztandarowego pomysłu postanowił jednak wydłużyć do połowy czerwca.

Odpal działkę miastu

W „Rządowej ławie” pytamy Cieślaka o pomysł zmian przepisów dotyczących odrolniania gruntów rolnych. Zmiany przepisów zaproponowane w „Samorząd 3.0” mają ułatwiać ten proces.

- Przede wszystkim to problem niewykorzystania tych gruntów dzisiaj. One już dawno nie spełniają swojej roli w uprawach rolnych czy leśnych. Są to często nieużytki w centrach miast, które trzeba jak najszybciej wykorzystać na inwestycje o znaczeniu publicznym - uważa nasz rozmówca. 

Minister zalicza do nich przedszkola, żłobki, szkoły, szpitale, ośrodki zdrowia, domy kultury czy  budownictwo mieszkaniowe.

- Tego typu inwestycji w najbliższym czasie pojawi się bardzo dużo - ze względu na Krajowy Plan Odbudowy, a także z uwagi na Nowy Ład, który ma być gospodarczą umową rządu ze społeczeństwem – argumentuje potrzebę takiej zmiany.

Czy zatem jest możliwość, że osoba prywatna będzie mogła skorzystać z takich regulacji, by odrolnić działkę i sprzedać ją z większym zyskiem władzom samorządowym?

- Chciałbym, aby ten proces szedł szeroko. Zależy mi, aby te grunty rolne i leśne były wykorzystane - bez względu na to do kogo dzisiaj należą, jeżeli taka będzie wola samorządu aby wykonać tego typu inwestycje. Proces odrolnienia tych gruntów i koszt ponoszony wtedy był znacznie niższy niż obecnie, a proces przebiegał szybciej. Chcemy usprawnić tę procedurę i nie piętrzyć wielu przeszkód – odpowiada Michał Cieślak, minister ds. rozwoju samorządu.

Zobacz „Rządową ławę” z ministrem w KPRM:

Gdzie jest Fundusz Interwencji Samorządowej?

Na siedmiopunktowej liście zadań powoływanego jesienią nowego ministra ds. samorządów Mateusz Morawiecki wpisał „utworzenie Fundusz Interwencji Samorządowej”.

W założeniu miał być to funduszu, z którego władze gmin mogłyby korzystać w razie „W”, np.  na łagodzenie skutków kataklizmów pogodowych.

- Pojawiły się pewne problemy proceduralne w ustanowieniu takiego funduszu oraz swoistego rodzaju dualizm, który powodowałby to, że pewien zakres jego funkcji mógłby pokrywać się z Rządowym Funduszem Inwestycji Lokalnych – tłumaczy Michał Cieślak. I dodaje: - Zaproponowałem, aby w ramach tego Rządowego Funduszu uruchomić dokładnie taką funkcję, czyli pewną część budżetu przeznaczyć na tego typu interwencyjną działalność.

I to może rodzić kolejne obawy części samorządowców w kwestii dostępu do tych środków i o sprawiedliwe ich wypłacanie.

Przy okazji ostatnich wypłat z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych padały zarzuty, że preferowane są te miasta i miasteczka, w których gospodarze sympatyzują czy wręcz należą do któregoś z ugrupowań wchodzących w skład rządowej koalicji.

- Proszę pamiętać, że dwie transze (4 mld i 1,5 mld zł), to środki, które zostały przeznaczone - w formie wyrównawczej - dla małych samorządów. Gdybyśmy ten program rozdysponowywali w wariancie algorytmicznym (jak w pierwszej turze,) to w zasadzie małe gminy nigdy nie otrzymałyby znaczących środków... Nigdy nie miałyby szansy, żeby również skorzystać z dużych środków finansowych – odpowiada na te zarzuty minister.

Tłumaczy, że będzie chciał uproszczenia zasad przyznawania środków z tego funduszy tak, by były przy okazji bardziej przejrzyste.

- Nie ukrywam, że bardzo ściśle analizuję system wydatkowania tych środków. Będę zabiegał, aby ta formuła algorytmiczna – możliwe, że zmieniona i inaczej ukierunkowana – znalazła się w przyszłości w formie stałej - ujawnia. 

Pomoc w zmianach zasad finansowania samorządów

Na koniec „Rządowej ławy” rozmawiamy o problemach finansowych samorządów oraz jego pomysłach na zmiany w systemie.

- Niezmiennie uważam, że należy poszukiwać nowych rozwiązań, które uruchomią nowe źródła finansowania dla Jednostek Samorządu Terytorialnego. Zdaję sobie sprawę z tych zmian związanych z pracami nad zwiększeniem kwoty wolnej od podatku, co ma bezpośrednie przełożenie na samorządowe budżety, ale proszę o cierpliwość i na prezentacje tych rozwiązań czy propozycje rządu w tej mierze – mówi Michał Cieślak, minister ds. rozwoju samorządu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (1)

  • eLPe, 2021-04-29 10:17:39

    Pan minister tłumaczy "jak chce zmienić algorytm przyznawania dopłat" (z RFIL). Szanowny Panie, najpierw trzeba je ujawnić ! Jaki był klucz podziału II i III transzy ???

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!