Partnerzy portalu

Modernizacja dwóch obiektów giżyckiej Twierdzy Boyen

  • PAP
  • 22 września 2013 - 08:48
Samorząd Giżycka za blisko 4 mln zł zmodernizuje i wyremontuje dwa obiekty na terenie zabytkowej Twierdzy Boyen – stajnię z wozownią i laboratorium prochowe.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Przetarg na wykonanie tych prac wygrała firma z Warszawy - poinformował zastępca burmistrza Giżycka Paweł Czacharowski.

Twierdza Boyen to, obok czynnego mostu obrotowego otwieranego ręcznie, najcenniejszy zabytek Giżycka. Niestety, z uwagi na ogrom przestrzeni, jaką zajmuje (prawie 100 ha terenu) i wielość obiektów tam zlokalizowanych (kilkanaście osobnych budynków i wiele pomieszczeń ulokowanych w murach twierdzy) wciąż jest nieco niedoceniana i nie odkryta przez turystów.

Władze Giżycka planują w przyszłości wielką modernizację twierdzy (chcą sięgnąć po unijne środki z nowego rozdania), ale zanim to nastąpi w miarę swoich możliwości remontują i modernizują pojedyncze obiekty.

Jak poinformował zastępca burmistrza tego miasta Paweł Czacharowski wiosną powinna się rozpocząć modernizacja dwóch budynków: stajni i wozowni oraz laboratorium prochowego.

„W pierwszym z tych budynków chcemy urządzić profesjonalną salę konferencyjną i pomieszczenia wystawowe. W drugim chcemy ulokować muzeum uzbrojenia, którego eksponaty będą nawiązywały do historii twierdzy. Eksponatów tych na razie nie mamy, będziemy je pozyskiwać" - powiedział Czacharowski i dodał, że modernizacja obu projektów będzie się odbywała w ramach tzw. koncepcji „zaprojektuj i wybuduj".

„Przetarg na te prace wygrała firma z Warszawy. Sądzimy, że do wiosny firma ta zrobi projekty, a wiosną ruszą konkretne prace" - przyznał Czacharowski.

Na modernizację i remont obu budynków samorząd Giżycka przeznaczył blisko 4 mln zł (75 proc. to pieniądze unijne) ale zwycięska firma zadeklarowała, że wykona je za 2,9 mln zł. Samorząd Giżycka nie chce jednak zwracać zaoszczędzonych pieniędzy tylko zamierza za nie zrobić wokół modernizowanych budynków tzw. małą architekturę.

Samorząd Giżycka po zmodernizowaniu obu obiektów zamierza je wydzierżawić. Giżycka Twierdza Boyen została zbudowana w 1855 roku na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno. Nazwę ogromnej ceglanej budowli nadał król Fryderyk Wilhelm IV na cześć jednego ze swoich generałów - von Boyen'a. Twierdza ta nigdy nie została zdobyta.

Dzisiaj na twierdzy odbywają się imprezy militarne np. zdobywanie twierdzy, a w ulokowanym przy jednym z murów amfiteatrze odbywają się koncerty i festiwale np. szantowy i hip-hop.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!