Partnerzy portalu

Mogą żądać odszkodowania za autostradę

Skarbowi Państwa grożą odszkodowania z powodu inwestycji. Obwodnica Zabierzowa może kosztować znacznie więcej niż zakładane 370 mln zł.
Po jej wybudowaniu może się bowiem okazać, że państwo będzie musiało wypłacić koncesjonariuszowi autostrady A4 z Katowic (zabierz głos/oceń prezydenta) do Krakowa (zabierz głos/oceń prezydenta) odszkodowanie za straty – ujawnia „Rzeczpospolita”.

Stalexport może żądać rekompensaty, jeśli kierowcy wybiorą bezpłatną drogę krajową nr 79. Biegnie ona wzdłuż autostrady i zostanie odkorkowana przez obwodnicę.

„Umowa, którą ja podpisywałem, dawała prawo do modernizacji dróg alternatywnych, które już istniały, bez odszkodowania. Temu służyła idea budowania autostrady, która nie miała być drogą dla bogatych wybrańców, ale dla każdego” – mówi Bogusław Liberadzki, niegdyś minister transportu a obecnie europoseł SLD. Ale zapisy w umowie zmieniono później aneksami. Wszystko razem jest tajne.

Według Iwony Mikrut, rzeczniczki GDDKiA w Krakowie, zapis w umowie ze Stalexportem nie zagraża inwestycji w Zabierzowie. „Planowana obwodnica nie stanowi drogi alternatywnej i zlokalizowana jest przed odcinkiem płatnym autostrady A4” – mówi „Rzeczpospolitej” Mikrut.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!