Partnerzy portalu

Most z Kielc do Jasła za prawie 10,5 mln

 • PAP
 • 9 stycznia 2012 - 16:32
Niemal 10,5 mln zł kosztowała budowa mostu w Kamienicy Dolnej (Podkarpackie). Przeprawa jest częścią drogi krajowej nr 73, biegnącej z Kielc do Jasła. Nowy, użytkowany od niedawna obiekt zastąpił uszkodzony przez powódź, przedwojenny kamienny most.

Wykonawcą inwestycji, zrealizowanej na zlecenie rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, była firma Skanska.

Jak poinformował menedżer projektu Piotr Subczak, prace obejmowały, oprócz budowy 41-metrowej przeprawy przez rzekę Kamienica, również rozbiórkę starego mostu, rekultywację terenu oraz obustronną regulację brzegów i koryta rzeki.

- Budowa mostu wraz z dojazdami w nowym miejscu równoznaczna była z przebudową niemal 400 m drogi krajowej nr 73. Dzięki temu zlikwidowaliśmy dwa niebezpieczne zakręty, na których w ostatnich latach doszło wielu śmiertelnych wypadków - dodał Subczak.

Obiekt powstał w ciągu 9 miesięcy, w tym czasie ruch samochodowy odbywał się po starym moście, który został uszkodzony podczas powodzi w 2010 r. Jednak ze względu na stan techniczny mostu ruch po obiekcie odbywał się wahadłowo. Po wybudowaniu nowego mostu, stary został rozebrany, a teren rekultywowany.

W ramach kontraktu firma przebudowała również przydrożną kapliczkę, zamontowała przezroczyste ekrany akustyczne oraz wykonała prace związane z przebudową sieci gazowej wysokiego i średniego ciśnienia, wodociągowej, elektrycznej i teletechnicznej.

Most w Kamienicy Dolnej ma szerokość 13 m; nośność przeprawy to 50 ton.

KOMENTARZE3

 • dżolero 2012-01-10 19:16:41
  Budować,budować! Wziąć i budować!
 • Lala 2012-01-10 19:03:34
  taki most by się przydał.
 • ABC 2012-01-10 14:29:05
  Tylko chyba zdjęcie nie tego mostu daliście

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!