Partnerzy portalu

Muzeum Lubelskie będzie odremontowane. Za 33 mln zł

  • PAP/MG
  • 10 stycznia 2019 - 18:01 | Aktualizacja: 10 stycznia 2019 - 18:02
O 300 metrów kwadratowych zwiększy się powierzchnia wystawiennicza po modernizacji Muzeum Lubelskiego, które ma swoją siedzibę na Zamku w Lublinie. W czasie remontu muzeum będzie częściowo niedostępne.
  • Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Unię Europejską, z pełnej kwoty, około 33 mln zł, Unia pokryje ponad połowę: 17,7 mln zł.
  • Nowa sala wystawiennicza powstanie po przebudowie skrzydła północnego Zamku i obecnej Galerii Malarstwa Polskiego, gdzie znajduje się obraz Jana Matejki: "Unia Lubelska".
  • Zarys koncepcji nowego muzeum będzie zaprezentowany prawdopodobnie w lipcu, przy okazji obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej.

"Po remoncie zyskamy nową przestrzeń, która będzie przeznaczona na prezentacje wystaw czasowych. Do tej pory muzeum takiej przestrzeni nie miało" - powiedziała dyrektor muzeum Katarzyna Mieczkowska.

Nowa sala wystawiennicza powstanie po przebudowie skrzydła północnego Zamku i obecnej Galerii Malarstwa Polskiego, gdzie znajduje się m.in. słynny obraz Jana Matejki "Unia Lubelska". Utworzone zostaną tu dwie sale na dwóch poziomach; na górze będzie stała wystawa sztuki dawnej (z ekspozycją "Unii Lubelskiej"), natomiast na dole - sala dla wystaw czasowych.

Obraz Matejki na czas remontu będzie zabezpieczony i nie będzie dostępny dla zwiedzających.

Modernizacja muzeum na Zamku obejmuje też remont części skrzydła południowego i zachodniego, w tym m.in. wymianę instalacji (elektrycznych, sanitarnych), zbudowanie infrastruktury zwiększającej dostępność muzeum dla osób niepełnosprawnych i poprawę warunków przechowywania zbiorów.

W muzeum już rozpoczęły się prace przygotowawcze, demontowane są wystawy i magazynowane są zbiory eksponowane dotychczas w skrzydle północnym Zamku.

"Ewakuujemy skrzydło północne, dlatego ono nie jest już dostępne dla zwiedzających. Remont rozpocznie się od tej części" - powiedziała Mieczkowska.

Jak dodała, muzeum, przynajmniej w pierwszej fazie remontu, będzie częściowo udostępnione zwiedzającym.

Projekt przebudowy i modernizacji obejmuje też oddział Muzeum Lubelskiego - Muzeum Regionalne i Muzeum XXIV Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego w Kraśniku. Tam również przewidziano kompleksową modernizację istniejącego budynku muzeum i dobudowanie nowego skrzydła. Przetarg na prace budowlane w Kraśniku jest jeszcze nierozstrzygnięty.

Koszt rozbudowy i remontu obu obiektów jest szacowany na prawie 33 mln zł, z czego blisko 17,7 mln zł stanowić będzie dofinansowanie unijne z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Mieczkowska dodała, że trwają obecnie prace nad utworzeniem w Lublinie kolejnego oddziału Muzeum Lubelskiego - Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Muzeum to będzie miało siedzibę w dawnym Pałacu Lubomirskich, przy placu Litewskim w Lublinie, który to obiekt został już zakupiony ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak zaznaczyła Mieczkowska, z dotychczasowych analiz wynika, że w Pałacu Lubomirskich będzie około 3 tys. m kw. powierzchni muzealnej. "Kolegium naukowe, które pracuje nad tym obiektem, tworzą muzealnicy właściwie z całej Polski. W tej chwili wypracowujemy koncepcję muzeum. Myślę, że jej zarys będziemy mogli zaprezentować w lipcu, przy okazji obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej" - zapowiedziała.

Muzeum Lubelskie, założone w 1906 r., to jedno z największych muzeów na wschodzie Polski. Od 1957 r. jego siedzibą główną jest Zamek Lubelski z unikatowym w skali europejskiej zabytkiem sztuki średniowiecznej - Kaplicą Trójcy Świętej.

Muzeum zgromadziło dotychczas blisko 173 tys. muzealiów z wielu dziedzin m.in. sztuki, archeologii, numizmatyki, militariów, etnografii, literatury. Eksponowane są one w siedzibie głównej a także w czterech oddziałach w Lublinie i trzech oddziałach zamiejscowych - Kraśniku i Nałęczowie.

Muzeum Lubelskie w Lublinie jest jednostką podległą samorządowi województwa lubelskiego. W ubiegłym roku wszystkie oddziały muzeum odwiedziło ponad 276 tys. osób. Placówka powiększyła też swoje zbiory o ponad tysiąc muzealiów - zakupionych lub podarowanych placówce - których wartość przekracza 2,2 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!