Partnerzy portalu

Na Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zawieszono wiechę

Społeczeństwo polskie wiele lat czekało na muzeum Józefa Piłsudskiego; możemy dziś symbolicznie zameldować marszałkowi, że szanujemy przeszłość, zasługujemy na szacunek teraźniejszości i mamy prawo do przyszłości - mówił w sobotę, 10.11 w Sulejówku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W Sulejówku koło Warszawy odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy, czyli symbolicznego zakończenia prac konstrukcyjnych w powstającym tam Muzeum Józefa Piłsudskiego. W ceremonii wzięli udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicemarszałek Senatu Adam Bielan, wiceminister kultury Jarosław Sellin, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Supeł, prezes Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego Jacek Rusiecki, burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa, ambasador Austrii w Polsce Werner Almhofer oraz Dariusz Wietrzyński, członek zarządu PORR w Polsce, czyli generalnego wykonawcy inwestycji.

List do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki. - 100 lat temu odrodziła się wolna Rzeczpospolita, rok 1918 był dla naszego narodu świtem, który rozjaśnił długą, bo trwającą 123 lata noc zniewolenia. Nie wydarzyłoby się to, gdyby nie ojcowie naszej niepodległości, na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim - podkreślił premier.

Dodał, że "Józef Piłsudski, jak powiedział Ignacy Mościcki, dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek". - Niewiele jest w naszej historii postaci tak niezwykłych, tak zasłużonych - napisał szef rządu, dodając, że Piłsudski był żołnierzem i inspirującym przywódcą, który skonsolidował i obronił młode państwo polskie.

- Nie sposób wymienić wszystkich jego zasług, nie sposób znaleźć słów dostatecznie oddających jego kształt i losy Polski. Misję tę podejmie muzeum" - zauważył Morawiecki. "Jesteśmy marszałkowi winni pamięć i refleksję nad dziedzictwem, które pozostawił i które każdego dnia rozwijamy, dziedzictwem niepodległej ojczyzny - napisał premier.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!