Partnerzy portalu

Nagrody w konkursie za najlepszą przestrzeń publiczną w regionie

Rewitalizacja promenady w Oleśnie oraz budynek biblioteki w Głuchołazach otrzymały główne nagrody w 12. edycji konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną, którego organizatorem jest urząd marszałkowski województwa opolskiego.
  • W środę podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki 12. edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego 2021.
  • Główne nagrody otrzymał projekt rewitalizacji promenady w Oleśnie oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach.
  • Jak poinformował opolski urząd marszałkowski, celem konkursu jest promocja dobrych wzorów zagospodarowania naszego otoczenia.

Jury konkursu wybiera najlepsze realizacje projektów urbanistycznych i architektonicznych, które podnoszą jakość przestrzeni publicznej województwa. Konkurs promuje instytucje i organizacje, które dbają o ład przestrzenny, a w efekcie sprawia, że mieszkańcy regionu zwracają coraz większą uwagę na estetykę i funkcje swojego otoczenia.

Do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowano 33 zrealizowane projekty (w dwóch kategoriach: przestrzeń publiczna i obiekt użyteczności publicznej), dzięki którym w przestrzeni publicznej zaszły znaczące zmiany - funkcjonalne, kompozycyjne, społeczne, kulturalne, techniczne i gospodarcze, co przełożyło się na ich atrakcyjność, funkcjonalność i wygodę, a także dostępność i bezpieczeństwo mieszkańców. Były to bardzo różne inwestycje.

Czytaj też: Pandemia zmienia przestrzeń publiczną

Wśród przestrzeni publicznych dominowały tereny rekreacyjno-wypoczynkowe i centra miejscowości, pełniące niejednokrotnie funkcje reprezentacyjne, natomiast wśród obiektów przeważały instytucje kulturalne oraz te związane z pomocą i aktywizacją społeczną. O laury konkursy walczyły zarówno inwestycje lokalne, jak i ponadlokalne, a nawet ponadregionalne. Konkursowi głównemu, wzorem poprzednich lat, towarzyszył konkurs internautów, w którym mieszkańcy województwa wybierali swoich laureatów.

"Promenada oleska miała swoje tradycje przed kilkudziesięciu laty i bardzo nam zależało, żeby wpisać to miejsce w naszą niebiesko-zieloną strategię zmian klimatu. Dokonaliśmy rewolucyjnych zmian. To prawie 20 tysięcy nasadzeń, czyli dużo zieleni. Przez promenadę przepływa kanał Młynówka, więc są trzy oryginalne mosteczki, do tego dochodzi miniamfiteatr. Miejsce ożyło, teraz jest to miejsce spotkań, ruszyły tradycje spacerowe" - opowiadał o nagrodzonym projekcie burmistrz Olesna Sylwester Lewicki.

Czytaj też: Nowy fotoplan stolicy dostępny w serwisie mapowym

Nagrody internautów w obydwu kategoriach konkursu trafiły do Dobrzenia Wielkiego. Za najlepszą przestrzeń głosujący uznali rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej kąpieliska "Balaton" w gminie Dobrzeń Wielki, a za najlepszy obiekt użyteczności publicznej modernizację budynku Gminnego Ośrodka Kultury.

We wszystkich 12 edycjach konkursu zgłoszono już 257 realizacji z całego regionu. Zdaniem opolskiego urzędu marszałkowskiego, są to wizytówki aktywnych lokalnych społeczności, gospodarności samorządowców, dbałości i zaradności o przestrzeń publiczną.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!