Partnerzy portalu

Nowa siedziba czechowickiego domu dziecka

Zakończył się remont i adaptacja budynku w Czechowicach-Dziedzicach, który powiat bielski kupił dla potrzeb domu dziecka. Wprowadziło się tam już 14 wychowanków - poinformowała w poniedziałek rzecznik starostwa Magdalena Fritz.

Rzecznik dodała, że dom jest częścią powiatowego Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Czechowicach-Dziedzicach. Został kupiony, bo zmieniły się przepisy. "Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej domy dziecka mają funkcjonować jako placówki 14-osobowe. W efekcie, czechowicki ośrodek, w którym jest obecnie 28 wychowanków musiał zostać podzielony na dwie placówki" - wyjaśniła.

Fritz poinformowała, że nowi lokatorzy wprowadzili się już do wyremontowanego domu.

"Codzienność wychowanków oparta jest teraz o samoobsługę. Dzieci i młodzież same przygotowują śniadania i kolacje, a obiad z pomocą kucharki. Mieszkańcy uczestniczą w obsłudze domu: sprzątają i piorą. Są to dla nich nowe doświadczenia; nauka samodzielności" - powiedział dyrektor ośrodka Krzysztof Wawrzyczek.

Jak dodał, nowe możliwości przyjdą z wiosną. "Obiekt o powierzchni 280 m kw. stoi na blisko 12-arowej działce, przez którą przebiega potok. Jest więc sporo terenu do zagospodarowania, a o zieleń należy zadbać. Mamy plan, żeby w tym uczestniczyli. Fajnie byłoby, gdyby ten dom stał się ich miejscem na ziemi, gdy przebywają poza rodziną" - powiedział dyrektor.

Czytaj też: W Bielsku-Białej wybrano firmę, która zmodernizuje park przy Ratuszu

Bielskie starostwo, dzięki staraniu zmarłego w ub.r. wicestarosty Grzegorza Szetyńskiego, kupiło 3-kondygnacyjny dom w Czechowicach-Dziedzicach. Budynek mieszkalny musiał zostać jednak zaadaptowany do nowych potrzeb. Najwięcej przeróbek wynikało z przepisów pożarowych: klatki schodowe były za wąskie, wymieniono wszystkie drzwi oraz strop między poddaszem, a pierwszym piętrem. Do tego doszły prace przy instalacjach.

Druga czternastka wychowanków została w dotychczasowym obiekcie.

W Ośrodku Pomocy Dziecku i Rodzinie przebywają wychowankowie w wieku od 10 do 19 lat.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!