Partnerzy portalu

Nowa Sól zrewitalizuje tereny po Fabryce Nici „Odra”

Za dwa lata część terenu byłej Fabryki Nici „Odra” w Nowej Soli zmieni diametralnie oblicze. 3 października władze miasta zawarły umowę z firmą, która zajmie się przebudową i rewitalizacją tego obszaru. Koszt inwestycji to prawie 16 mln zł.

Jak poinformowała rzecznik Urzędu Miasta w Nowej Soli Ewa Batko, inwestycję wykona firma ZPB Kaczmarek Sp. z o.o. w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Zadanie uzyskało 13,5 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

W ciągu najbliższych dwóch lat, znaczna część terenu byłego zakładu stanie się jednym z reprezentacyjnych miejsc w Nowej Soli, przeznaczonym na cele społeczno-kulturalne i gospodarcze.

"Ma tam powstać Wieża Ciśnień Społecznych i Gospodarczych, a rezydentami wieży mają być m.in. Muzeum Miejskie w Nowej Soli z nową funkcją galerii poprzemysłowej, Stowarzyszenie Solanin z nową funkcją kulturalno-kinową oraz Park Technologiczny Interior. Wieża będzie nie tylko przebudowana, ale także rozbudowana z zagospodarowaniem placu wokół" - powiedział prezydent Nowej soli Wadim Tyszkiewicz.

Ponadto projekt zakłada rozbudowanie głównej drogi osiowej i połączenie jej z ulicą Topolową oraz dwóch dróg poprzecznych z umiejscowieniem tam dwóch dużych parkingów i zagospodarowaniem zieleni. Zrewitalizowany zostanie także park Odry (2 ha) w stylu zabytkowym.

Cały obszar rewitalizacji to przeszło 28 ha z czego prawie 20 to działania stricte inwestycyjne. Najbardziej zniszczone i należące do Skarbu Państwa budynki zostały już wyburzone. Koszt wyburzeń byłej przędzalni lnu wraz z łącznikami komunikacyjnymi, dawnej przędzalni bawełny oraz kominów to przeszło 1,1 mln zł. Był to warunek rewitalizacji poprzemysłowych obszarów.

Teren opisywanego zadania inwestycyjnego znajduje się w Nowej Soli przy ulicy Wrocławskiej na obszarze byłej Fabryki Nici "ODRA" oraz na obszarze parku pomiędzy Fabryką a ulicą Wrocławską. Inwestycja zostanie wykonana w dwóch etapach.

W Fabryce Nici "Odra" w latach jej świetności pracowało 5 tys. osób, w większości kobiety. Zakład został zamknięty w 1998 r. Od tego czasu jego teren popadał w ruinę.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!