Partnerzy portalu

Nowatorska koncepcja gubińskiej fary

  • PAP
  • 24 września 2013 - 06:46
Biuro projektowe z Wrocławia wygrało konkurs na opracowanie koncepcji renowacji gotyckiej fary w Gubinie. Władze tego miasta chcą, aby fara pełniła funkcję centrum kultury, sali koncertowej i miejsca spotkań polsko-niemieckich.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zgodnie z koncepcją wrocławskiego biura Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o. obiekt ma zostać w pełni przystosowany do tych potrzeb, a jednocześnie zachować charakter pomnika zniszczeń, jakich dokonała II wojna światowa. Architekci zamierzają osiągnąć ten efekt dzięki użyciu nowoczesnych materiałów i technologii.

Do konkursu zgłosiło się łącznie 17 biur projektowych, z których 12 zostało dopuszczonych do udziału w konkursie, a ostatecznie siedem złożyło w wyznaczonym przez organizatora terminie prace konkursowe i wzięło udział w części zasadniczej.

W poniedziałek nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Główną jest 40 tys. zł oraz gwarancja otrzymania zlecenia z wolnej ręki na wykonanie projektu budowlanego adaptacji zabytku. Ta inwestycja będzie jednak wymagała dużych nakładów i na razie nie wiadomo, kiedy uda się ją zrealizować.

Drugą nagrodę, w wys. 35 tys. zł, otrzymała Domino grupa architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina, a trzecia nagroda w wys. 20 tys. zł przypadła Autorskiej Pracowni Projektowej - Jerzy Wowczak z Krakowa. Ponadto przyznano trzy wyróżnienia.

„Przedstawiona przez zwycięzców wizja fary robi ogromne wrażenie. W jej podziemiach ma zostać wybudowana kaplica, a dach świątyni będzie wykonany z tworzywa przypominającego materiał, lżejszego od szkła i niezwykle wytrzymałego. Dodatkowo przewidziano świetlną iluminację dachu od środka. W farze powstałyby biura, a jej główna część stałaby się wielką salą koncertową" - powiedział burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak.

Nagrodzoną koncepcję komplementuje lubuski wojewódzki konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć.

„Jest po prostu genialna. Projekt zakłada zachowanie bryły zabytku niejako stanowiącego symbol i pamiątkę zniszczeń wojennych przy jednoczesnym dodaniu do niej nowych elementów, umożliwiających użytkowanie obiektu, w nowoczesnej i nowatorskiej technologii. Piękny, purystyczny i urzekający prostą form i środków wyrazu projekt" - powiedziała.

Zadaniem Bielinis-Kopeć, jeżeli dojdzie do realizacji tego projektu, to do Gubina będą przyjeżdżać architekci, specjaliści i turyści z całej Europy, żeby nie tylko zobaczyć zabytek - największą budowlę sakralną woj. lubuskiego, ale też realizację architektoniczną na najwyższym światowym poziomie.

„Autorzy najlepszej koncepcji oszacowali, że koszty jej realizacji mogą sięgnąć do 10 mln euro. Teraz przed nami duże wyzwanie, aby sprostać temu zadaniu. Oczywiście liczymy na dużą pomoc z funduszy unijnych. Projekt zamierzamy realizować wspólnie z sąsiadami z niemieckiego Guben" - dodał Bartczak.

Nagrodzone i wyróżnione projekty można obejrzeć na specjalnej wystawie w galerii Gubińskiego Domu Kultury przy ul. Westerplatte. 14. Ekspozycja będzie trwała do 18 października br.

Pierwsze wzmianki o dawnym kościele farnym w Gubinie pochodzą z 1324 roku. Kościół został wzniesiony w stylu romańskim, w formie trójnawowej bazyliki. Do 1524 r. był to kościół katolicki, a po reformacji stał się protestanckim.

Po zniszczeniach wywołanych trzęsieniami ziemi w XIV wieku obiekt rozebrano, a w jego miejscu rozpoczęto budowę nowego gotyckiego kościoła. Ostatecznego kształtu budowla nabrała w 1844 roku. Obiekt został zniszczony podczas walk toczących się w mieście od lutego do kwietnia 1945 r. Od czasów wojny nie pełni funkcji religijnych.

Pierwszym etapem przywracania świetności temu zabytkowi była zakończona w maju br. rewitalizacja wieży, która stała się najwyższym punktem w regionie. Inwestycja kosztowała ok. 2 mln zł i została zrealizowana z 85-proc. dofinansowaniem z funduszy unijnych.

Renowacja zabytkowego kościoła jest wspólnym przedsięwzięciem samorządów polskiego Gubina i niemieckiego Guben, które przed wojną były jednym miastem. W 2005 roku powołano polską Fundację Fara Gubińska i niemieckie Stowarzyszenie Wspierające, które działają na rzecz odbudowy kościoła.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!