PARTNERZY PORTALU

Nowe autostrady i drogi szybkiego ruchu w 2022 r. Oto najważniejsze inwestycje

  pt    14 czerwca 2022 - 13:30
Nowe autostrady i drogi szybkiego ruchu w 2022 r. Oto najważniejsze inwestycje
Z początkiem czerwca przywrócony został ruch na A4 w pobliżu MOP-u Góra św. Anny. (fot. GDDKiA)

Trwają prace remontowe na A4, ale oprócz remontów GDDKiA ma spore plany budowy nowych tras szybkiego ruchu i autostrad w tym roku. Prace trwają na odcinkach autostrad A1, A2 i A18, powstają również plany rozbudowy autostrady A4. Trwają ostatnie prace wykończeniowe na A1 w okolicach Częstochowy. powstają też nowe punkty obsługi.
 • W 2022 roku połączone zostaną w całość odcinki A1 na północ od Piotrkowa Trybunalskiego i na południe od Kamieńska.
 • Autostrada A4 na odcinku około 36 km zostanie także rozbudowana w istniejącym śladzie, a każda jezdnia będzie miała trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny.
 • Na całej poniemieckiej autostradzie A6 zamiast płyt betonowych jest już nowa nawierzchnia bitumiczna.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że z początkiem czerwca przywrócony został ruch na A4 w pobliżu MOP-u Góra św. Anny. Jest to pierwszy z dwóch odcinków jezdni południowej autostrady A4, na których prace ruszyły po zakończeniu przerwy zimowej.

Remont na A4

Aktualnie wykonawca prowadzi prace na dwóch odcinkach jezdni południowej (w kierunku Katowic) - na 2,5-kilometrowym odcinku w okolicach Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Góra św. Anny oraz na 7-kilometrowym odcinku od węzła Kędzierzyn-Koźle do granicy województwa opolskiego i śląskiego wraz z węzłem Strzelce Opolskie.

Prace prowadzone na 7-kilometrowym odcinku od węzła Kędzierzyn-Koźle do granicy z województwem śląskim (od km 274 do km 282) wraz z wymianą nawierzchni na węźle Strzelce Opolskie wykonawca planuje zakończyć do końca czerwca.

 Na początku lipca zaplanowano remont ostatniego 7-kilometrowego odcinka jezdni północnej (kierunek Wrocław) od węzła Kędzierzyn-Koźle do granicy z województwem śląskim (od km 274 do km 282). W tym czasie dla kierowców jadących w stronę Wrocławia nie będzie możliwy zjazd ani wjazd na węźle Strzelce Opolskie.

Całe zadanie przewiduje remont jezdni południowej (w kierunku do Katowic) na odcinku o długości około 17,5 km oraz jezdni północnej (w kierunku do Wrocławia) na odcinku o długości około 12,1 km. Remont obejmuje także wymianę nawierzchni na dwóch węzłach drogowych: Kędzierzyn-Koźle i Strzelce Opolskie. Ze względu na znaczny zakres robót jest to zadanie realizowane od III kw. 2021 r. do III kw. 2022 roku.

Autostradowa obwodnicy Częstochowy

Trwają także ostatnie prace wokół autostradowej obwodnicy Częstochowy. GDDKiA wybrała wykonawcę pozostałych do zrealizowania prac na odcinku Częstochowa Północ - Częstochowa Blachownia. W przypadku braku odwołań, do podpisania umowy mogłoby dojść jeszcze w czerwcu. 

Podpisanie umowy na wykonanie pozostałych prac na autostradowej obwodnicy Częstochowy ma związek z odstąpieniem w kwietniu 2019 r. przez GDDKiA, z przyczyn leżących po stronie wykonawcy (konsorcjum firm Salini oraz Todini), od umowy na budowę tego 20-kilometrowego odcinka autostrady A1. W ogłoszonym pod koniec grudnia zeszłego roku postępowaniu przetargowym wpłynęły cztery oferty. Najkorzystniejszą ofertę zaproponowała firma Strabag.

Do wykonania, w ramach ogłoszonego zamówienia, pozostają m.in. prace związane z robotami wykończeniowymi na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ, wykonaniem dróg serwisowych i technologicznych, wprowadzeniem docelowej organizacji ruchu, uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych. 
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (6)

 • discopolo, 2022-06-15 10:11:47

  super, znowu nabiorą nowych kredytów i za kilka lat pl będzie tonąć w długach po uszy
 • Ar²r, 2022-05-20 13:59:56

  Taaaaki artykuł o autostradach i odcinkach dobudowanych i żadnej MAPY , szkicu nawet żeby skojarzyć gdzie są te Koluszki ? Kto pisze te materiały ?
 • Radek , 2022-05-20 11:27:14

  Po co te drogi jak są kosmiczne ograniczenia i mandaty, a i tak jest niebezpieczne. Chcesz normalnie żyć i jeździć wyjedź z tego bagna pełnego absurdów.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!