PARTNER PORTALU

Nowe dworce w Gorzkowicach i Wilkoszewicach otwarte dla podróżnych

  • PAP/KO    27 maja 2022 - 16:32
Nowe dworce w Gorzkowicach i Wilkoszewicach otwarte dla podróżnych
Budowa nowych dworców w Gorzkowicach i Wilkoszewicach była realizowana w formule "Projektuj i buduj" (fot. PKP)

Nowe, zbudowane od podstaw w formule modułowej, dworce kolejowe w Gorzkowicach i Wilkoszewicach (Łódzkie) zostały otwarte dla podróżnych w piątek. Koszt inwestycji to odpowiednio 4,06 mln zł i 3,97 mln zł brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe.
- Dzięki zaangażowaniu Funduszy Europejskich i środków z budżetu państwa inwestujemy w nowoczesną, komfortową i bezpieczną kolej. Bardzo ważnym elementem tych zmian jest modernizacja dworców. Dworce w Gorzkowicach i Wilkoszewicach zostały zrealizowane w formule niewielkich, modułowych Innowacyjnych Dworców Systemowych - przyjaznych, funkcjonalnych, dostępnych i w pełni dostosowanych do potrzeb wszystkich pasażerów - podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podczas briefingu w Gorzkowicach.

Czytaj też: WUF11 już za miesiąc. Tak Katowice szykują się do Światowego Forum Miejskiego [ZDJĘCIA]

Budowa nowych dworców w Gorzkowicach i Wilkoszewicach była realizowana w formule "Projektuj i buduj". Koszt inwestycji to odpowiednio 4,06 mln zł brutto i 3,97 mln zł brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe.

Dworce zostały zaprojektowane jako proste, parterowe budynki, co wyeliminowało bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnościami. W obiektach i ich otoczeniu zlokalizowano ścieżki prowadzące oraz tablice dotykowe z planami obiektów, które ułatwią poruszanie się po nich i orientację osobom niewidzącym i niedowidzącym.

Bezpieczne i ekooszczędne

Obydwa budynki są również ekologiczne i bezpieczne. Wyposażono je w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Energooszczędne jest również oświetlenie budynków. Dla poprawy bezpieczeństwa na dworcach i wokół nich zainstalowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu. Metamorfozę przeszło też najbliższe otoczenie dworców - powstały m.in. nowe chodniki i parkingi.

- Dworce w Wilkoszewicach i Gorzkowicach to kolejny dowód na to, że konsekwentnie realizujemy postawiony cel, którym jest przyjazna kolej. Dbamy o komfort podróżnych nie tylko w dużych miastach, ale również mniejszych miejscowościach, czego przykładem są ukończone właśnie inwestycje. Jestem przekonany, że zmodernizowane dworce, infrastruktura torowa i nowoczesne pociągi sprawią, że w naszych codziennych podróżach będziemy jeszcze częściej wybierać kolej - zaznaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!