Partnerzy portalu

Nowoczesne centrum w Łodzi

  • PAP
  • 24 lutego 2012 - 15:44
48 mln zł kosztowała budowa nowego centrum konferencyjno-wystawienniczego Międzynarodowych Targów Łódzkich (MTŁ), które w piątek uroczyście oddano do użytku. Premierową imprezą w centrum są 18. Targi - Regiony Turystyczne "Na styku kultur".
Nowa inwestycja spółki MTŁ, należącej do miasta, była finansowana z programu emisji obligacji; 13 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Nowoczesne centrum konferencyjno-wystawiennicze ma 13 tys. m kw. powierzchni, w tym 5700 m kw. powierzchni ekspozycyjnej, 800 m kw. foyer oraz 1000 m kw. pomieszczeń konferencyjnych w pięciu nowocześnie wyposażonych salach. Obiekt posiada także zaplecze gastronomiczne, biurowe i własny parking. Wyposażony jest w systemy informatyczne, audiowizualne, synchronizacji ekranów LCD oraz tłumaczeń symultanicznych.

Czytaj też: Czytaj też: Łódź chwali się inwestycjami

Hala jest ekologiczna, m.in. została wyposażona w 20 paneli solarnych oraz pompy ciepła, umożliwiające ogrzewanie z wykorzystaniem wód termalnych. Pod budynkiem wykonano odwierty na głębokości 110 metrów, skąd pozyskuje się wodę do ogrzewania. Zbierane są również wody opadowe, które wykorzystywane są w obiegu sanitarnym.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (zabierz głos/oceń prezydenta) podczas uroczystego otwarcia podkreśliła, że nowe centrum jest po części "inteligentnym" budynkiem, który powstawał także z myślą o przyszłych kosztach jego eksploatacji.

- Budujemy, ale też myślimy o tym, z czego będziemy później utrzymywać te obiekty. Zainwestowaliśmy może trochę więcej, ale koszty utrzymania tego budynku będą zdecydowanie niższe - mówiła Zdanowska.

Prezydent miasta liczy, że Łódź targowa, wystawiennicza i kongresowa, będzie się rozwijała.

- Sprzyja temu bez wątpienia nasze położenie geograficzne. To jest właściwe miejsce do prowadzenia tego typu działalności - mówiła.

Za kilka miesięcy ma także zostać uruchomiony projekt wirtualnych targów. Specjalna platforma internetowa umożliwi prezentację wystawców również w sieci.

Działalność nowego centrum zainaugurowały trzydniowe Targi - Regiony Turystyczne "Na styku kultur". W imprezie bierze udział prawie 200 przedstawicieli branży turystycznej, m.in. instytucje samorządowe i lokalne z niemal wszystkich regionów Polski, przedstawiciele obiektów turystycznych i noclegowych, uzdrowisk, sanatoriów, biur podróży, organizatorzy turystki wiejskiej i agroturystyki.

Nowością tegorocznych targów jest strefa aktywnego wypoczynku, w której zaprezentują się stadniny proponujące wakacje w siodle, szkoły nurkowania i żeglarstwa, dystrybutorzy sprzętu rowerowego i jeździeckiego.

Regionem partnerskim tegorocznej edycji jest województwo kujawsko-pomorskie, które promuje się pod hasłem "zasmaKUJ POMysłów na weekend!". Na interaktywnym stoisku będą m.in. szczątki dinozaura oraz możliwość nauki konstrukcji chaty biskupińskiej, sztuki malowania fajansu, wypieków toruńskiego piernika.

Tegorocznym targom towarzyszyć będą liczne warsztaty, wystawy i spotkania z podróżnikami. Tradycyjnie osoby, które kupiły bilet wstępu na targi, dzięki niemu będą mogły zwiedzić łódzkie muzea. Targi "Na styku kultur" potrwają do niedzieli.

KOMENTARZE2

  • OKO 2012-02-25 11:19:44
    każde miasto ma coś czego inni mogą zazdrościć.
  • muszkieterka 2012-02-24 21:53:14
    Nie jest to dziwne,że zazdrościmy!Jakoś tak nam głupio o tym myśleć...a jeszcze gorzej mówić!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!