Partnerzy portalu

Nowy dworzec kolejowy we Władysławowie gotowy

Zakończono przebudowę dworca kolejowego we Władysławowie. Inwestycja kosztowała ponad 14 mln zł - poinformowały Polskie Koleje Państwowe.
  • Renowacji poddano elewację dworca. Na umieszczono zegary dworcowe i nowe przestrzenne oraz podświetlane napisy Dworzec Kolejowy. Metamorfozę przeszło wnętrze dworca - powiedział Bartłomiej Sarna z PKP S.A.
  • W holu podróżni znajdą ławki, gabloty z rozkładem jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przestrzeń obsługi podróżnych jest klimatyzowana. W jej sąsiedztwie zlokalizowano pomieszczenia kas biletowych oraz toalety - wymienił.
  • Południowa część dworca jest przeznaczona na sezonowe kasy biletowe, natomiast w północnej i na piętrze, w centralnej części budynku, zaplanowano lokale na wynajem - dodał. Przebudowa dworca we Władysławowie kosztowała 14,32 mln złotych brutto.

Renowacji poddano elewację dworca i wnętrze dworca

Bartłomiej Sarna z Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP S.A. przypomniał, że prace budowlane na dworcu we Władysławowie trwały półtora roku.

"Renowacji poddano elewację dworca, która odzyskała jasnoszary kolor, z detalami oraz stolarką okienną drzwiową w kolorze bieli. Z utrzymaną w jasnych barwach kolorystyką elewacji kontrastuje czerwony dach wykonany z dachówki karpiówki. Na fasadach budynku od strony miasta i peronów, tuż nad wejściem do przestrzeni obsługi podróżnych, umieszczono zegary dworcowe i nowe przestrzenne oraz podświetlane napisy Dworzec Kolejowy od strony miasta i Władysławowo od strony peronów. Całość uzyskanego w ten sposób efektu estetycznego podkreśla nowa iluminacja nocna budynku" - wskazał.

Jak podkreślił, metamorfozę przeszło wnętrze dworca.

"W przestrzeni obsługi podróżnych, znajdującej się w centralnej części budynku, połączone zostały klasycystyczne elementy wystroju z nowoczesnością. (...) W holu podróżni znajdą również ławki, gabloty z rozkładem jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przestrzeń obsługi podróżnych jest klimatyzowana. W jej sąsiedztwie zlokalizowano pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. Południowa część dworca jest przeznaczona na sezonowe kasy biletowe, natomiast w północnej i na piętrze, w centralnej części budynku, zaplanowano lokale na wynajem" - przekazał Bartłomiej Sarna.

Dworzec we Władysławowie stał się przyjaznym dla osób niepełnosprawnych

Zaznaczył, że dworzec we Władysławowie stał się także miejscem przyjaznym dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

"Dla osób poruszających się na wózkach, a także dla rodzin z małymi dziećmi wykonano specjalne pochylnie od strony miasta i peronów umożliwiające swobodny dostęp do przestrzeni obsługi podróżnych. Na dworcu znajdują się również przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami toalety, a także szereg innych usprawnień, w tym m.in. tablice w alfabecie Braille'a, plany dotykowe dworca, ścieżki prowadzące dla osób niewidzących i niedowidzących" - poinformował.

Zakończono przebudowę dworca kolejowego we Władysławowie (fot. gov.pl)
Zakończono przebudowę dworca kolejowego we Władysławowie (fot. gov.pl)

"Zmiany zaszły również w otoczeniu dworca. W sąsiedztwie budynku powstały dwa parkingi, które pomieszczą łącznie przeszło 30 samochodów, a także wiata rowerowa. Na tym, który powstał w miejscu pawilonów handlowych, zastosowano jako nawierzchnię betonowe płyty ażurowe. Jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, umożliwiające wnikanie deszczówki bezpośrednio do gleby, tworzące przestrzeń bioaktywną, a poza tym chroniące parking przed ewentualnym zalaniem podczas ponadnormatywnych opadów deszczu. W ramach inwestycji zasadzono również nowe drzewa i krzewy oraz uporządkowano tereny zielone" - dodał Bartłomiej Sarna.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel podkreślił, że otwarcie dworca we Władysławowie to kolejny element "wielkiej modernizacji polskiej kolei".

"Mieszkańcy tego ważnego turystycznie miasta zyskali dzięki temu komfortowy, przyjazny środowisku i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek dworcowy. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny dworzec stanie się jedną z wizytówek miasta oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją nad polskie morze. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców" - zaznaczył.

Przebudowa dworca we Władysławowie kosztowała 14,32 mln złotych brutto

"Dworzec we Władysławowie idealnie łączy w sobie klasykę z nowoczesnością. Wyeksponowano w nim historyczne detale architektoniczne, ale również wdrożono szereg rozwiązań technicznych wpływających na komfort podróżnych. Szczególną uwagę zwraca nowocześnie zaaranżowany hol dworca z elementami klasycystycznego wystroju. Jestem przekonany, że dworzec będzie dobrze służył mieszkańcom i turystom" - stwierdził członek zarządu PKP S.A. Ireneusz Maślany.

Przebudowa dworca we Władysławowie kosztowała 14,32 mln złotych brutto. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - podała spółka.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!