Partnerzy portalu

Obiekty sakralne zostaną wyremontowane. Ministerstwo Kultury przekazało 17 mln zł

  • pap/mg
  • Opublikowano: 30 września 2019 - 18:36
Kwotą 17 mln zł MKiDN dofinansuje prace remontowo-konserwatorskie w obiektach sakralnych w północnej części woj. lubuskiego. Projekt pn. „Obiekty sakralne dolnej Warty” został opracowany i złożony w ministerstwie przez diecezję zielonogórsko-gorzowską.

Jak poinformował rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha, w poniedziałek w gorzowskiej katerze odbyło się oficjalne przekazanie decyzji o przyznaniu dofinansowania przez wojewodę lubuskiego Władysława Dajczaka biskupowi zielonogórsko-gorzowskiemu Tadeuszowi Lityńskiemu. W wydarzeniu wzięła udział m.in. poseł do PE Elżbieta Rafalska.

Projekt obejmuje remonty 27 zabytkowych obiektów sakralnych znajdujących się w północnej części woj. lubuskiego. Chodzi głównie o kościoły. Wartość całego przedsięwzięcia to ok. 20 mln zł.

- To piękno, nie tylko katedry, ale również tak wielu obiektów zabytkowych, sakralnych Dolnej Warty będzie miało szansę, żeby jeszcze bardziej to piękno wydobyć, aby ono jeszcze bardzie cieszyło tych, którzy są mieszkańcami naszego miasta i gmin, którzy również będą gośćmi, pielgrzymami, bądź też turystami, którzy przyjadą, aby właśnie tym pięknem się zachwycać - powiedział ks. bp Lityński.

Prace remontowo-konserwatorskie będą prowadzone w miejscowościach: Boleminie, Borku, Ciecierzycach, Czechowie, Deszcznie, Janczewie, Jeninie, Lubnie, Marwicach, Wawrowie, Stanowicach, Santoku, Ulimiu, Podjeninie, Lipkach Wielkich, Tarnowie oraz Gorzowie Wlkp.

- Chcemy, żeby więcej osób odwiedzało nasze zabytki sakralne, żeby ich wartość wzrastała, żeby wartość tych naszych szlaków turystycznych też wzrastała - mówiła na spotkaniu w katedrze Rafalska.

Dla Gorzowa Wlkp. oznacza to wsparcie finansowe dla remontowanej katedry oraz na rewitalizację cmentarza świętokrzyskiego. Prezydent miasta Jacek Wójcicki zadeklarował, że zaproponuje radnym, aby w przyszłorocznym budżecie uwzględnić kwotę około 2 mln zł na wkład własny do zaplanowanych inwestycji.

Zakończenie realizacji całego przedsięwzięcia "Obiekty sakralne dolnej Warty" jest planowane na połowę grudnia 2022 r.

KOMENTARZE1

  • Ceper 2019-09-30 23:45:46
    porażka jakich mało...... 1,5 h w mega korku..... ludzie omijacie to z daleka ...... jeździjcie starą drogą do puki nie oddadzą całości..... na końcu nowej trasy dramat.... wąskie kilkusetmetrowe gardło, dramatyczne rondo i światła mega krótkie w lewo..... kiełbasa wyborcza nie wyszła zupełnie........  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!