Partnerzy portalu

Obwodnica Bolesławia będzie gotowa pod koniec roku

Do końca tego roku zostanie oddana do użytku obwodnica Bolesławia w zachodniej części woj. małopolskiego. Droga, która odciąży centrum tej miejscowości i skomunikuje tamtejsze tereny inwestycyjne, zyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Wiceminister sportu i turystyki Jacek Osuch przypomniał podczas wtorkowego briefingu na placu budowy obwodnicy, że samorząd i mieszkańcy Bolesławia i całego powiatu olkuskiego, na terenie którego leży ta gmina, od ponad 35 lat zabiegali o tę inwestycję.

- Przez ostatnie kilkadziesiąt lat ciężarówki rozjeżdżały centrum Bolesławia (...). To inwestycja bardzo potrzebna i znacząca - mówił Osuch.

Według niego rozpoczęcie budowy drogi było możliwe dzięki uzyskaniu przez samorząd wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 6 mln zł.

- Te środki skutkują tym, że ta obwodnica pod koniec tego roku będzie otwarta - zapowiedział wiceminister.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podkreślił, że do powstania nowej drogi przyczyniła się dobra współpraca między rządem i samorządami powiatu olkuskiego i gminy Bolesław. Dodał, że obwodnica skomunikuje tereny przemysłowe i inwestycyjne tej gminy i sąsiedniego Bukowna, a także usprawni tranzyt w kierunku Śląska drogą krajową nr 94.

- Ta inwestycja ma znaczenie nie tylko dla jednej gminy, ale z pewnością dla całego powiatu olkuskiego i jest kluczowa z punktu widzenia jego skomunikowania - wskazał wojewoda.

Czytaj też: Trzy nowe obwodnice ze wsparciem Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński zwrócił uwagę na wpływ inwestycji na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. - Ciężarówki, które jeżdżą przez centrum dziś zagrażają mieszkańcom. Kiedy powstanie obwodnica, to zagrożenie zostanie zniwelowane - mówił.

Według danych urzędu gminy wartość całego zadania realizowanego od października 2021 roku wynosi ponad 7,5 mln zł, z czego 6 mln zł to środki przyznane w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Zadanie obejmuje budowę nowej jezdni długości blisko 1,9 km prowadzącej od drogi powiatowej 1068K w rejonie ul. Kluczewskiej w Bolesławiu do drogi powiatowej 1069K w rejonie Strefy Aktywności Gospodarczej w Bukownie (w całości przebiegającej w granicach gminy Bolesław). W ramach inwestycji powstanie też skrzyżowanie z ul. Parkową, rondo na połączeniu z ul. Kolejową w Bukownie, pobocza, rowy przydrożne, przepusty, kanalizacja deszczowa.

KOMENTARZE1

  • DDTV 2023-02-22 22:31:50
    Szkoda, że zdjęcie jest z Bolesławia z Powiatu Dąbrowskiego, a nie z Bolesławia w Powiecie Olkuskim... Do śląskiego mają trochę dalej...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!