Partnerzy portalu

Odbudowa gorzowskiej katedry na ukończeniu

  • PAP/JS
  • Opublikowano: 22 listopada 2019 - 18:30
W piątek (22 listopada) nastąpiło uroczyste zamknięcie tzw. kapsuły czasu, która zostanie umieszczona w kuli iglicy wieńczącej remontowaną po pożarze wieżę katedry w Gorzowie Wlkp. W uroczystości wzięli udział m.in. biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński i prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
  • Od ponad dwóch lat katedralną wieżę otaczają rusztowania i trwa remont zabytkowego budynku.
  • Obejmuje on nie tylko przywrócenie dawnej świetności wieży, ale także odnowienie całego wnętrza i murów świątyni.
  • Całkowity koszt prac był szacowany na ok. 20 mln zł, ale będzie wyższy.

Podczas uroczystości na plebanii katedralnej w Gorzowie do kapsuły włożono dokumenty podpisane przez biskupa i prezydenta miasta, materiały prasowe dokumentujące dramatyczne chwile walki z żywiołem podczas pożaru kościoła w 2017 r. Znalazły się w niej również fotografie katedry oraz pamiątkowe monety.

"Zostało zwieńczone dzieło odbudowy wieży i ta kapsuła czasu zawiera te współczesne akcenty, które chcemy przekazać, tym, którzy będą może kiedyś - i oby tylko w czasie remontu - mogli to otworzyć. Natomiast jest to jakieś świadectwo także współczesnego czasu, także świadectwo współczesnych ludzi, którzy w tym dramacie pożaru odpowiedzieli, tak jak odpowiedzieli, czyli ratunkiem, wsparciem i całą ciężką pracą i ofiarnością, że ta wieża została odbudowana. Kontynuujemy, jesteśmy na etapie dalszych prac remontowych całej katedry" - powiedział biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński.

"To taki moment, w którym ciarki mam na ciele, bo mam świadomość tego, że przekazujemy pewne przesłanie przyszłym pokoleniom (...) Przekazujemy tutaj wykaz tego, kto rządzi miastem, opisu sytuacji gospodarczej, tego co się w mieście dzieje. Dużo dokumentów jest w postaci elektronicznej. Miejmy nadzieję, że przyszłe pokolenia będą mogły odczytać ten nośnik (pendrive - red.) i będą z tego miały wielką radość" - powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

Od ponad dwóch lat katedralną wieżę otaczają rusztowania i trwa remont zabytkowego budynku. Obejmuje on nie tylko przywrócenie dawnej świetności wieży, ale także odnowienie całego wnętrza i murów świątyni. Całkowity koszt prac był szacowany na ok. 20 mln zł, ale będzie wyższy.

Odbudowa zniszczonej częściowo przez pożar wieży jest na ukończeniu. W ciągu tygodnia mają zakończyć się prace blacharskie na hełmie i latarni. Na tej ostatniej zostanie zainstalowana iglica z kulą, do której zostanie włożona kapsuła czasu. W środku wieży zostaną jeszcze do odbudowania klatka schodowa i stropy.

Jak powiedział ekonom Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. kanonik Wojciech Jurek, remont katedry jest mocno zaawansowany.

"Jeśli miałbym określić w procentach, to myślę, że 60 procent już mamy za sobą. Natomiast, tak jak w każdej pracy budowlanej najgorsza jest końcówka. Nie na darmo to się nazywa roboty wykończeniowe, bo one też wykańczają inwestora i wykonawcę" - powiedział ks. Jurek.

Według niego jest szansa, by na Boże Narodzenie w katedrze odbyła się msza święta pasterska, jednak to zależy od prac archeologicznych w prezbiterium kościoła, gdzie pod posadzką zostały odkryte pochówki.

Czytaj też: Akt oskarżenia ws. pożaru katedralnej wieży w Gorzowie Wielkopolskiej

"Gdyby te prace się trochę przeciągnęły, to być może nie zdążymy, ale robimy wszystko, żeby zdążyć do mszy świętej pasterskiej. Oczywiście byłoby to wejście do katedry jednorazowe, a potem dalsze prace będą trwały" - zaznaczył ks. Jurek.

Dodał, że we wnętrzu kościoła odrestaurowano sklepienia i ściany boczne, jest nowa instalacja elektryczna, a w grudniu będzie montowane oświetlenie i nagłośnienie. Potem prace obejmą wykonanie ogrzewania podłogowego i posadzki.

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca 2017 r. podczas obchodów 760-lecia lokacji miasta. Po południu na katedralnej wieży pojawił się ogień. Wielogodzinny pożar spowodował zniszczenie górnej części wieży. Strażacy opanowali ogień dopiero następnego dnia.

Dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy. Po tym dramatycznym wydarzeniu zapadła decyzja o remoncie nie tylko uszkodzonej w pożarze wieży, ale i całej świątyni.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII w. jako miejski kościół parafialny.

Świątynia znajdująca się w centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!