Partnerzy portalu

Odcinek wału przeciwpowodziowego na rzece Opawie w woj. opolskim zostanie przebudowany

  • PAP
  • 15 grudnia 2014 - 09:44 | Aktualizacja: 15 grudnia 2014 - 09:45
Czesi przebudują 2,5-kilometrowy odcinek wału przeciwpowodziowego na rzece Opawie w woj. opolskim w ramach większej inwestycji, którą przygotowują po swojej stronie. Przebudowa wału po polskiej stronie ma kosztować ok. 10 mln zł i zacznie się w 2017 roku.

Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu Zbigniew Bahryj wyjaśnił, że chodzi o lewobrzeżny wał rzeki Opawy na terenie gm. Branice w miejscowości Bliszczyce (pow. głubczycki), który biegnie od strony Czech przez granicę na polską stronę.

Bahryj tłumaczył, że Czesi chcą po swojej stronie w miejscowości Krnov budować umocnienia przeciwpowodziowe na rzece Opavie. Powyżej Krnova będą też budować zbiornik retencyjny Nove Herminovy o pojemności kilku milionów metrów sześciennych. "W wyniku międzynarodowych rokowań ustalono, że strona czeska musi też przebudować wał po stronie polskiej, bo budowa wałów po ich stronie może negatywnie wpłynąć na kwestie bezpieczeństwa po naszej stronie" - mówił Bahryj. Dodał, że wał, który Czesi mają przebudować po polskiej stronie istnieje. Ma ok. 2,5 km długości, ale jest zbyt niski, w złym stanie technicznym i wymaga przebudowy.

"Jesteśmy już po pierwszych negocjacjach w sprawie tej inwestycji, w styczniu będzie druga ich faza, a najdalej pod koniec lutego podpiszemy umowę" - podał Bahryj.

Czytaj też: Uproszczone zasady pomocy dla gmin dotkniętych powodzią

Szef Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu wytłumaczył, że zawarcie takiej umowy będzie możliwe dzięki porozumieniu pełnomocników rządu polskiego i czeskiego do spraw współpracy w dziedzinie gospodarki wodnej na wodach granicznych. Bahryj poinformował, że w listopadzie tego roku na spotkaniu bilateralnym pełnomocnicy ustalili, iż jeśli któraś ze stron będzie po swojej stronie realizować inwestycję mogącą wpłynąć na bezpieczeństwo po drugiej stronie, to inwestycja ta musi mieć wymiar międzynarodowy i uwzględniać interesy drugiej strony.

Bahryj podał, że szacunkowy koszt przebudowy polskiego fragmentu wału ma wynieść ok. 10 mln zł. "Ostatecznie, po przetargach, cena może jednak spaść" - zaznaczył Bahryj, który prowadził negocjacje w tej sprawie po stronie polskiej. Po stronie czeskiej - jak podał - za rozmowy odpowiedzialny był zastępca dyrektora tzw. Povodi Odry, czyli tamtejszego zarządu zlewni Odry.

"Jeśli wszystko pójdzie dobrze inwestycja mogłaby się zacząć w 2017 roku. Prace planowane są na rok" - dodał dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu.

Podkreślił, że przebudowany wał ma zabezpieczyć teren kilkudziesięciu hektarów wokół lewego brzegu Opawy, a przede wszystkim miejscowość Bliszczyce. Dodał, że rzeka Opawa okazała się groźna zarówno podczas powodzi w roku 1997, 2010, jak i w międzyczasie podczas intensywnych opadów deszczu. "To rzeka, która ma kilka metrów szerokości, a potrafi w szczytowych okresach przynieść nawet kilkaset metrów sześciennych wody na sekundę" - dopowiedział Bahryj.

Wójt gminy Branice Sebastian Baca powiedział, że Bliszczyce to jedna z większych miejscowości w gminie Branice, położona tuż przy rzece. Podkreślił, że w miejscowości ciągle pamięta się skutki kolejnych powodzi, a jej mieszkańcy z niepokojem patrzą na przybierającą od czasu do czasu Opawę. "Dlatego zapowiedziana przebudowa wału to dla nas ważna inwestycja. Dobrze, że międzynarodowe uwarunkowania przewidują takie przedsięwzięcia" - dodał Baca.

Wójt Branic powiedział także, że dla mieszkańców gminy i samych Bliszczyc ważne jest także to, że przy okazji przebudowy wałów, wzdłuż nich powstanie tzw. droga techniczna, którą mieszkańcy miejscowości będą mogli przejść do pobliskiego Krnova po czeskiej stronie granicy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!