Partnerzy portalu

Ogłoszono przetarg na budowę obwodnicy Strzyżowa

  • PAP/AS
  • 8 maja 2016 - 10:02 | Aktualizacja: 8 maja 2016 - 10:05
Ogłoszony został przetarg na budowę obwodnicy Strzyżowa (Podkarpackie). Otwarcie ofert zaplanowane zostało na 1 czerwca br. Ponad 6-kilometrowa trasa być gotowa do końca października 2019 r.

Jak poinformowała Ewa Sudoł-Sikora z Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (PZDW) w Rzeszowie, inwestycja będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. „Oznacza to, że wykonawca wyłoniony w ramach przetargu będzie musiał opracować pełną dokumentację projektową, uzyskać wszelkie wymagane decyzje oraz wykonać roboty budowlane” - dodała.

Ponad 6-kilometrowa obwodnica przebiegać będzie po południowej stronie Strzyżowa i połączy się z istniejącą drogą wojewódzką nr 988 Babica – Strzyżów – Warzyce.

Jak zaznaczyła Sudoł-Sikora, obwodnica będzie przebiegała zarówno przez nieużytki, tereny rolne jak i zabudowane, przecinając m.in. ul. Zadworze, Modrzewiową, Południową i Ogrodową. „Taki przebieg obwodnicy pozwoli przede wszystkim na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum Strzyżowa oraz usprawni ruch drogowy na odcinku Babica–Twierdza” - podkreśliła.

Obecnie PZDW nie ma jeszcze konkretnych projektów. Jak wyjaśniła Sudoł-Sikora, program funkcjonalno–użytkowy, na podstawie którego został ogłoszony przetarg, stanowi koncepcję. „Zawiera ogólne założenia dotyczące budowy obwodnicy, które na etapie opracowywania dokumentacji projektowej mogą ulec zmianie. W ramach zadania przewidziana jest budowa zarówno jednopoziomowych (np. rondo) jak i dwupoziomowych (wiadukty, estakady) skrzyżowań z drogami i linią kolejową” - dodała.

W sumie ma powstać 13 obiektów inżynierskich, w tym: mosty, wiadukty drogowe, estakady oraz przepusty.

Władze samorządowe szacują, że koszt budowy obwodnicy wyniesie ok. 160 mln zł. Ostateczna cena znana będzie po rozstrzygnięciu przetargu. Inwestycja będzie współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Samorząd Strzyżowa starał się o budowę obwodnicy już od lat 70. ub. wieku, wówczas zaplanowany został przebieg drogi.

Obwodnica będzie częścią drogi wojewódzkiej nr 988, która biegnie ze wschodu na zachód województwa, łączy dwie drogi krajowe - nr 19 i 28.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!