Partnerzy portalu

Ograniczenia dla tirów w Konstancinie

Na drogach wojewódzkich, które przebiegają przez Konstancin, obowiązuje już zakaz dla ciężarówek ważących ponad 16 ton.
Niestety sukces władz gminy i mieszkańców, ubiegających się o ograniczenie dopuszczalnej masy tirów jest połowiczny, ponieważ zakaz obowiązuje tylko w określonych godzinach – od godz. 7 do godz. 10 rano i od godz. 16 do godz. 20 wieczorem.

Już pod koniec ubiegłego roku mieszkańcy naszego miasta, chcąc zwiększyć bezpieczeństwo na głównych ulicach przebiegających przez gminę Konstancin-Jeziorna oraz ochronić walory uzdrowiskowe, zaczęli ubiegać się o ograniczenie tonażu na drogach wojewódzkich.

Inicjatywę lokalnych stowarzyszeń poparł burmistrz oraz rada miejska. Apel do władz województwa przyniósł pożądany efekt i w marcu samorząd Mazowsza podjął decyzję, by dopuszczalną masę na ul. Warszawskiej i Wilanowskiej (droga nr 724) ograniczyć do 16 ton.

Wiadomość, na którą czekało wielu mieszkańców, osobiście przekazał wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski, który w marcu uczestniczył w obradach rady miejskiej Konstancina-Jeziorny. Jednak ograniczenie mogło wejść w życie dopiero po opracowaniu nowej organizacji ruchu, co trwało kilka miesięcy.

W tym miesiącu zakaz zaczął obowiązywać. Niestety nie do końca satysfakcjonuje władze naszego miasta, ponieważ zarządca drogi Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich zdecydował, by przepisy na konstancińskich drogach dostosować do zasad, których kierowcy tirów muszą przestrzegać na terenie stolicy.

Ograniczenie tonażu nie obowiązuje więc przez całą dobę, lecz tylko w wyznaczonych godzinach, porannego i popołudniowego szczytu natężenia ruchu – od godz. 7 do godz. 10 rano i od godz. 16 i do godz. 20 wieczorem. „Wszyscy jesteśmy zaskoczeni czasowym ograniczeniem” – w czasie ostatniej, wrześniowej sesji rady miejskiej Konstancina-Jeziorny przyznał burmistrz Kazimierz Jańczuk.

„Spotkałem się w tej sprawie z wicemarszałkiem Krzysztofem Strzałkowskim i myślę, że jest nadzieja, że to ograniczenie będzie obowiązywało przez całą dobę. Będziemy się starali wyegzekwować całodobowy zakaz” – zapewnił burmistrz.

Kierowcy ciężarówek, przedstawiciele lokalnych firm transportowych, którzy mimo zakazu w określonych godzinach będą chcieli przejechać przez gminę, muszą uzyskać od Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich odpowiednią przepustkę. Wnioski należy składać w warszawskiej siedzibie zarządcy drogi.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!