Partnerzy portalu

Okęcie szykuje się do przetargu

  • PAP
  • 6 marca 2012 - 07:37
Władze warszawskiego lotniska Chopina wybrały krótką listę wykonawców, którzy wezmą udział w przetargu na przebudowę starej części terminalu.
Koszt inwestycji to mniej więcej 300 mln zł.

Wśród wybranych podmiotów znalazły się trzy konsorcja i dwie firmy: Konsorcjum firm P.R.I. „Pol-Aqua”, Dragados; konsorcjum Hochtief Polska, Hochtief Solutions AG; konsorcjum Strabag, Strabag AG, Ed. Zueblin AG, Zipp Bratislava oraz firmy: Karmar, Astaldi.

„Wykonawcy ci otrzymają w najbliższym czasie specyfikację istotnych warunków zamówienia, na podstawie której będą mogli przygotować ofertę” – poinformował rzecznik portu Przemysław Przybylski. Firmy te będą miały ok. dwóch miesięcy na składanie ofert. W maju ma zostać wybrany wykonawca. Budowa powinna się rozpocząć na przełomie sierpnia i września br.

Na początku stycznia br. władze lotniska ogłosiły przetarg na generalnego wykonawcę przebudowy obiektu, który został wybudowany na początku lat 90. Do 23 stycznia br. zgłosiło się 15 wykonawców z wnioskami o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym.

Przeznaczony do remontu terminal ma być zamknięty tuż po Euro 2012 i na mniej więcej 2,5 roku zostanie wyłączony z użytku.

Według przygotowanego projektu stara część zostanie zmodernizowana i zintegrowana z nową częścią. Po przebudowie terminal będzie stanowił jedną bryłę, jednolitą pod względem architektonicznym, technicznym i funkcjonalnym. W nowym obiekcie stanowiska odprawy biletowo-bagażowej mają znaleźć się na wyspach w środku hali pasażerskiej. Przebudowana ma zostać antresola z biurami służb lotniskowych, przewoźników i biur podróży.

Władze lotniska podkreślają, że przy jednoznacznych prognozach wzrostu ruchu pasażerskiego jest to ostatni moment na przebudowę tego obiektu. Nie da się tego zrobić bez wyłączenia go z eksploatacji i to na dłuższy czas.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2011 r. port obsłużył ponad 9,3 mln pasażerów i odprawił ponad 43,6 tys. ton cargo. Z lotniska lata 27 regularnych przewoźników (w tym trzech niskokosztowych), którzy w sezonie zimowym 2011/12 obsługują połączenia do 77 portów w 38 krajach na czterech kontynentach.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!