Partnerzy portalu

Olsztyn: Rozpoczyna się dyskusja nad rewitalizacją Koszar Dragonów

  • pap
  • Opublikowano: 18 stycznia 2015 - 17:43 | Zaktualizowano: 18 stycznia 2015 - 17:44
W jaki sposób przywrócić do życia zapomnianą historyczną dzielnicę Olsztyna Koszary Dragonów i jakie funkcje ma spełniać ten obszar miasta - odpowiedzi na te pytania mają dać konsultacje społeczne wśród mieszkańców, które zaczynają się właśnie w Olsztynie.

XIX wieczne obiekty wojskowe zbudowane z czerwonej cegły klinkierowej oraz konstrukcji szachulcowej, w ciągu kolejnych dziesięcioleci nie uległy zasadniczej zmianie. Po wojnie w historycznych zabytkach mieściły się składy i magazyny. W niektórych działalność gospodarcza jest wciąż prowadzona.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podczas konferencji prasowej zapowiadającej dyskusję na temat rewitalizacji dzielnicy podkreślił, że przywrócenie i zagospodarowanie tej części miasta jest bardzo ważne, bo w ten sposób można jej nadać nowe funkcje.

"Te obiekty wymagają podjęcia działań, które przywrócą do życia miejski obszar. Konsultacje społeczne wskażą, jak powinna wyglądać ta dzielnica Olsztyna. Liczymy, że Koszary Dragonów będzie można zrewitalizować dzięki środkom unijnym - wkrótce ruszą nowe programy unijne, z których pieniądze będzie można pozyskać na ten cel"- podkreślił prezydent Grzymowicz.

Prezes Forum Rozwoju Olsztyna Tomasz Birezowski podkreślił, że konsultacje społeczne, które prowadzi +Stowarzyszenie Warnija+ mają się zakończyć w połowie tego roku powstaniem dokumentu, w którym ma być ujęta wizja i oczekiwania mieszkańców oraz zobowiązania władz miasta.

Koszary przez wiele lat ulegały różnym przeobrażeniom. Dzierżawcy budynków często na własną rękę dopasowywali je do swoich potrzeb, niszcząc ich pierwotny wygląd i zabytkowy charakter. Miejsca nie oszczędzali również wandale, którzy włamywali się do obiektów w poszukiwaniu przedmiotów na sprzedaż.

Urząd miasta w Olsztynie zlecił dokumentację i inwentaryzację poszczególnych budynków na terenie Koszar Dragonów.

Jak ocenił Birezowski "budynki w większości nadają się do renowacji oczywiście przy stosowaniu wszelkich zaleceń konserwatorskich". "Wyjątkiem jest zniszczony w czasie ostatniego pożaru jeden obiekt. Oczywiście budynki będą musiały być zaadaptowane, ponieważ obiekty te były niegdyś stajniami"- podkreślił Birezowski.

Według historyka i autora monografii Koszar Dragonów Rafała Bętkowskiego początki budowy koszar kawalerii w Olsztynie sięgają 1884 roku. W 1886 r. wschodniopruski Regiment Dragonów nr 10 przybył do Olsztyna obejmując nowe koszary. W 1914 r. pułk Dragonów wziął udział w bitwach pod Tannenbergiem, nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi i pod Łodzią a w 1915 r. uczestniczył w walkach pod Kolnem i w Kurlandii.

W 1934 r. 2. Pruski Regiment Jazdy wziął udział w ceremonii pogrzebowej Hindenburga w Tannenbergu. W czasie drugiej wojny światowej jednostki kawalerii przeformowano na jednostki zwiadu dywizji piechoty. W styczniu 1945 r. gdy Olsztyn zostaje zajęty przez wojska sowieckie, koszary przy ulicy Gietkowskiej płoną.

Po wojnie obiekty były przeznaczone na cele sportowe i magazynowe. Kilkukrotnie na obszarze koszar wybuchały pożary, niszcząc bezpowrotnie niektóre budynki. W 2000 r. zespół koszar jako pierwszy w Olsztynie zespół koszarowy został wpisany do rejestru zabytków.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!