Partner portalu

Olsztyn: są plany budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego


O budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Olsztynie, która miałaby być położona nie jak dotychczasowa w centrum, ale na obrzeżach miasta, zabiega kierownictwo sądu. Do obecnie zajmowanego przez Sąd Okręgowy budynku przeniosłyby się niektóre wydziały Sądu Rejonowego.

Jak podała PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Agnieszka Żegarska, prezes tego sądu pod koniec marca złożył pismo u prezydenta Olsztyna, w którym wnosi o rozważenie przekazania nieruchomości Skarbu Państwa pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego.

"Działania te są spowodowane tym, że po niedawnym remoncie siedziby Sądu Rejonowego w Olsztynie z uwagi na brak warunków lokalowych nadal poza budynkiem na ul. Dąbrowszczaków pozostają Wydziały: Pracy, Krajowego Rejestru Sądowego, Gospodarczego oraz Wydział Karny zajmujący się wykroczeniami. Celem podjętych działań jest umieszczenie wszystkich wydziałów Sądu Rejonowego w jednym miejscu, co z pewnością ułatwi dostęp do Sądu dla obywateli"- wyjaśniła sędzia Żegarska.

Dla potrzeb Sądu Rejonowego przeznaczony zostałby dodatkowo budynek Sądu Okręgowego połączony w chwili obecnej łącznikiem z budynkiem Sądu Rejonowego.

Rzeczniczka podkreśliła, że dopiero po ustaleniu warunków przekazania nieruchomości, będą podjęte działania dotyczące finansowania inwestycji i ewentualnego przetargu.

Rzeczniczka urzędu miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz powiedziała PAP, że miasto pozytywnie odnosi się do propozycji kierownictwa sądu okręgowego.

Dodała, że wstępnie rozważane jest przekazanie działki w pobliżu osiedla Mazurskiego, przy projektowanej nowej ulicy Pstrowskiego i w sąsiedztwie planowanej obwodnicy miasta.

"Ten teren będzie bardzo dobrze skomunikowany, a na tym zależy przedstawicielom sądu i petentom" - oceniła Bartoszewicz.

Dodała, że za teren pod budowę siedziby sądu, miasto otrzymałoby w ramach wymiany inną działkę od Skarbu Państwa.

Obecna siedziba Sądu Okręgowego w Olsztynie przy ul. Dąbrowszczaków została wybudowana i oddana do użytku w 2009 roku. Budowa Sądu Okręgowego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Sądu Rejonowego oraz aresztu śledczego kosztowała 40 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!