Partnerzy portalu

Opolskie dostanie ponad 80 mln złotych na budowę trzech obwodnic

Województwo opolskie otrzyma 81,5 mln złotych w ramach rządowego wsparcia dla budowy trzech obwodnic na drogach zarządzanych przez samorząd. - Mieszkańcy Nysy, Strzeleczek i Głogówka mogą liczyć na lepszy komfort życia - mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
  • We wtorek w opolskim urzędzie marszałkowskim podpisano umowę o dofinansowaniu ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trzech obwodnic w ciągu dróg zarządzanych przez samorząd województwa.
  • Łączny koszt inwestycji obejmujących budowę obwodnicy Nysy, Strzeleczek i Głogówka to 163 mln złotych, z czego 81,5 mln będzie stanowić wsparcie z RFRD.
  • Po wykonaniu ostatniego odcinka Nysa będzie prawdopodobnie pierwszym miastem w regionie posiadającym pełną obwodnicę, czyli tzw. rondo.

Jak powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber, dzięki wsparciu z rządowych funduszy możliwe są realizacje inwestycji, na które mieszkańcy miejscowości oddalonych od głównych szlaków komunikacyjnych czekali całymi latami.

"Dzięki dofinansowaniu inwestycji lokalnych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zwiększa się komfort życia i bezpieczeństwo w wielu regionach naszego kraju. Dobre drogi są także fundamentem rozwoju gospodarczego, dlatego kierujemy do samorządów wsparcie na niespotykaną dotąd skalę, co pozwala na przebudowę, remonty i budowę tysięcy kilometrów dróg. Dzisiejsze podpisanie umów to ważna chwila dla kolejnych trzech miejscowości i ich mieszkańców, którzy na obwodnice czekają od lat" - powiedział wiceminister Weber.

Nysa bez ciężarówek. Wzrośnie komfort mieszkańców i kierowców

"Po wykonaniu ostatniego odcinka Nysa będzie prawdopodobnie pierwszym miastem w regionie posiadającym pełną obwodnicę, czyli tzw. rondo. Dzięki temu z miasta zostanie całkowicie wyprowadzony tranzyt ciężarówek i realnie poprawi się komfort mieszkańców miasta jak i kierowców korzystających z miejskich szlaków komunikacyjnych" - powiedział  Rajmund Miller (PO), poseł z Nysy.

Budowa obwodnicy Nysy powstanie w ciągu dróg wojewódzkich nr 411 i nr 489. Inwestycja dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg będzie miała około 6,3 km długości. Przyznana kwota dofinansowania z RFRD to około 39 mln zł, a całkowita wartość zadania to około 78 mln zł. Planowany termin oddania obwodnicy do użytkowania to II kwartał 2028 roku.

Kolejnym zadaniem objętym umową jest obwodnica Głogówka w ciągu drogi wojewódzkiej nr 416. Inwestycja dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg będzie miała około 4,9 km długości. Przyznana kwota dofinansowania z RFRD to około 28,5 mln zł, a całkowita wartość zadania to około 57 mln zł. Planowany termin oddania obwodnicy do użytkowania to II kwartał 2028 roku.

Obwodnica Strzeleczek zostanie zrealizowana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 409. Inwestycja dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg będzie miała około 2,7 km długości. Przyznana kwota dofinansowania z RFRD to około 14 mln zł, a całkowita wartość zadania to około 28 mln zł. Planowany termin oddania obwodnicy do użytkowania to IV kwartał 2025 roku.

Co udało się zrobić z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg?

Dotychczas w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w latach 2019-2023 na budowę, przebudowę lub remont ponad 21 tys. km dróg samorządowych zostało przeznaczonych ponad 15 mld zł. Wsparcie z tego programu jest przekazywane na inwestycje na drogach powiatowych, gminnych i wojewódzkich, zadania zwiększające bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, budowę obwodnic w ciągach dróg samorządowych, zadania miejskie, a także na drogi o charakterze obronnym.

W 2021 roku do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zostały włączone obwodnice w ciągu dróg wojewódzkich. Wsparcie rządowe przyznano dla 51 zadań, w tym 45 zgłoszonych przez samorządy województw i 6 zgłoszonych przez prezydentów miast na prawach powiatu. Łączna wartość środków RFRD przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji to prawie 2,4 mld zł.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!