Partnerzy portalu

Osiedla jak koszary. Patodeweloperka kwitnie tam w najlepsze

Zabudowa łanowa, czyli ciągi domów na maleńkich działkach pod miastem, staje się coraz powszechniejsza. Przemawiają za nią niższe niż w miastach ceny, obietnica kontaktu z naturą i możliwość dojazdu do pracy. To "patodeweloperka" - alarmują urbaniści. Gminy mają mało narzędzi prawnych, ale niektóre próbują ograniczać możliwości inwestorów, przeprowadzając procedury scalania gruntów. Tak dzieje się np. w Piasecznie.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Zabudowa łanowa to przyjęte przez urbanistów określenie na powstające masowo, od lat 90-tych podmiejskie osiedla domów (zazwyczaj szeregowych), położone wzdłuż jednej drogi dojazdowej, bez przestrzeni wspólnej.
 • Efektami takiej zabudowy są m.in. korki na drogach dojazdowych do miast - na osiedlach brakuje sklepów, punktów usługowych, żłobków, przedszkoli i szkół. Inwestycje takie ze względu na zagęszczenie zaburzają m.in. stosunki wodne w rejonie.
 • Gminy starają się wykorzystać narzędzie, jakie daje ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, czyli procedurę scalania i podziału gruntów, po to, by móc lepiej gospodarować przestrzenią. Spotyka się to jednak z oporem właścicieli gruntów. 
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE4

 • rozsadny 2021-11-07 08:49:01
  To kupują ludzie ze wsi co sprzdali ziemie albo ci co wrócili z zagranicy. Do jakiej pracy w takich miasteczkach będziesz dojezdzał do urzędu po układach czy na kasie w markecie ?
 • Ja.to.tu.zostawię 2021-11-05 19:53:28
  Ludzie to kupują. Więc należy uświadomić wpierw ludziom, że gmina nie położy asfaltu, nie będzie nowego wodociągu, dzieciaki do szkoły 10 km będą jeździć, karetka z kolei nie dojedzie.
 • McJack 2021-11-05 17:45:38
  Nie da się takich baraków zazielenić bo nie ma gdzie posadzić nowego drzewka. Pato deweloper nie zostawił miejsca. Cała przestrzeń to budynek, droga wewnętrzna i ew. parking

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!