Partnerzy portalu

Oto 10 najlepszych inwestycji ostatniej dekady

Przed nami już 10. finał konkursu Top Inwestycje Komunalne. Z tej okazji postanowiliśmy podsumować nasz plebiscyt i wybrać 10 najlepszych inwestycji dekady. Uroczysta gala wręczenia tych wyjątkowych nagród, odbędzie 21 września podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Konkurs Top Inwestycje Komunalne ma za zadanie wskazanie skali inwestycji komunalnych i ich prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców. Nasi czytelnicy i Rada Konsultacyjna robią to już od 10 lat, dlatego z okazji tej okrągłej rocznicy postanowiliśmy zorganizować dodatkowe głosowanie i wybrać czołowe przedsięwzięcia ostatniej dekady.

Zwycięzcy zostali wybrani w głosowaniu przez doświadczone jury. W Radzie Konsultacyjnej Top Inwestycji Komunalnych zasiadają samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie, eksperci i urzędnicy: Andrzej Dera - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, prawnik, samorządowiec; Andrzej Płonka - starosta bielski, prezes Związku Powiatów Polskich; Andrzej Porawski - dyrektor biura Związku Miast Polskich; Andrzej Sztando - ekonomista i samorządowiec, doktor habilitowany nauk o zarządzaniu, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu; Jan Olbrycht - poseł do Parlamentu Europejskiego, doktor socjologii, polityk i działacz społeczny; Kazimierz Karolczak - przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii; Małgorzata Jarosińska-Jedynak - sekretarz stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej; Rafał Kerger - redaktor naczelny serwisu PortalSamorzadowy.pl, WNP.PL i PulsHR.pl; Tadeusz Rzepecki - przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, prezes Tarnowskich Wodociągów; Tadeusz Truskolaski - prezes Unii Metropolii Polskich, prezydent Białegostoku oraz Wojciech Kuśpik - prezes Grupy PTWP, wydawca serwisu PortalSamorzadowy.pl i inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- To niezwykle ważny plebiscyt, który towarzyszy nam już od 10 lat, a przed nami kolejne jego edycje. Bardzo mnie cieszy, że co roku możemy nagradzać inwestycje, które zmieniają otaczającą nas przestrzeń, wnoszą do niej nową jakość i służą mieszkańcom lokalnych społeczności. Teraz mieliśmy możliwość dokonania inwestycyjnego podsumowania ostatniej dekady, co sprawiło nam wyjątkową przyjemność. Top Inwestycje 10-lecia, to projekty wzorcowe, godne naśladowania - mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny PortalSamorzadowy.pl.

Top Inwestycje Komunalne – najlepsi z najlepszych

W konkursie na Top Inwestycję Komunalną 10-lecia nagrody otrzymają już za tydzień inwestorzy niżej wskazanych, znanych przedsięwzięć.

Oceanarium na terenie ZOO we Wrocławiu

To pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu. Jest ono nowoczesnym, innowacyjnym i wybudowanym w oparciu o najnowocześniejsze standardy obiektem turystycznym. Wartość inwestycji wyniosła 220 mln zł.

Rewitalizacja wieży ciśnień i budowa Parku Nauki w Ciechanowie

Rewitalizacja dotyczyła zabytku techniki i jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, jakim jest wieża ciśnień w Ciechanowie. Obok wieży miasto wybudowało nowoczesny budynek z przeznaczeniem na park nauki. Wartość inwestycji wyniosła blisko 11 mln zł.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Muzeum to jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Na budowę muzeum wydano 320 mln złotych.

Pomorska Kolej Metropolitalna

To wieloletni i największy projekt komunikacyjny samorządu województwa pomorskiego. PKM cechuje wysoka komplementarność z innymi projektami infrastrukturalnymi w regionie oraz założeniami polityki gospodarczej, transportowej i środowiskowej. Wartość inwestycji to 1,1 mld zł.

Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej w Płocku

Projekt, realizowany w formule PPP, zakładał zaprojektowanie i wykonanie kompleksowej modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej, mającej na celu zmniejszenie kosztów zużycia energii cieplnej i elektrycznej. Wartość inwestycji to prawie 33 mln zł.

„Mia100 Kamienic” oraz rewitalizacja Elektrowni EC1 w Łodzi

Celem pierwszego projektu było podniesienie jakości i warunków życia mieszkańców poprzez modernizację gminnych kamienic, powstałych na przełomie XIX i XX w. W wyniku rewitalizacji EC1 powstało natomiast Centrum Sztuki Filmowej. Wartość inwestycji w sumie wyniosła niemal 430 mln zł.

Udostępnienie terenów inwestycyjnych „Tucznawa” w Dąbrowie Górniczej

Strefa gospodarcza stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także wpływy do budżetu miasta, m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości. Wartość inwestycji to 45,7 mln zł. W strefie inwestują kolejne firmy, m.in. koreański producent separatorów baterii litowo–jonowych.

Strefa Kultury w centrum Katowic

To wyróżnienie przede wszystkim dla miasta Katowice za stworzenie koncepcji Strefy Kultury w centrum miasta, w skład której wchodzi Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach kosztowało 385,5 mln zł, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia 329,5 mln zł, a rewitalizacja w Muzeum Śląskim w Katowicach pochłonęła około 30 mln zł.

Zwiększenie atrakcyjności turystycznej i kulturalnej centrum Opola

Na projekt składały się: zagospodarowanie terenów wzdłuż Odry, rewitalizacja zabytkowego parku na Wyspie Bolko, przebudowa budynku na siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz przebudowa flagowej nieruchomości miasta - Amfiteatru Tysiąclecia. Wartość inwestycji wyniosła łącznie ponad 77,5 mln zł.

Infrastruktura sportowo-rekreacyjna nad jeziorem Krzywym w Olsztynie

Bogata oferta sportowo-rekreacyjna stworzonej bazy pozwoliła na utrzymanie i pozyskiwanie nowych użytkowników zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Przy budowie inwestycji wykorzystano nowoczesne i nowatorskie rozwiązania technologiczne. Wartość inwestycji wyniosła ponad 65 mln zł.

Top Inwestycje Komunalne 2021

Już za kilka dni, podczas kolejnej odsłony Europejskiego Kongresu Gospodarczego, która odbędzie się w dniach 20-22 września 2021 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników także 10. edycji konkursu Top Inwestycje Komunalne, dotyczącej inwestycji oddanych do użytku w 2020 r. lub zrealizowanych w co najmniej 50 proc. na dzień 31 grudnia 2020 r. Zarejestruj się już teraz, żeby móc wziąć udział w tym wydarzeniu.

Oceny zgłoszeń złożonych do 30 czerwca 2021 r. wraz redakcją jak zwykle dokonała Rada Konsultacyjna, w wyżej wskazanym składzie. W ramach konsultacji zostało ostatecznie wybraliśmy 10 zwycięskich inwestycji prowadzonych przez samorządy lub podmioty, w których mają one udziały, ewentualnie realizowanych przez spółki, które wykonują zadania władzy lokalnej, np. w zakresie gospodarki komunalnej.

Także czytelnicy serwisu PortalSamorzadowy.pl mieli możliwość wskazania swojego faworyta wśród nominowanych inwestycji (nagroda specjalna od czytelników).

KOMENTARZE1

  • Lech Kaczyński świętym? 2021-09-15 07:33:27
    sprawa ma drugie dno, patologiczny system obracaniem w większości gruntami bez sieci sanitarno-kanalizacyjnej zmusił samorządy do pozyskania funduszy Unijnych na ekologiczne tylko z nazwy oczyszczalnie ścieków które w latach 2016-2018 gdy oddziaływało wapno sypane przed osadzeniem zbiorników w expre...ssowym tempie bez wątpienia przyczyniły się do 90% zgonów mieszkańców tylko Lubelszczyzny (zbrodnie Polskie przeciwko ludzkości, hańba!). Z uwagi na powyższe będę wnioskował do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o przeprowadzenie badań na około 500(pięciuset) gruntach na początek w obrębie Gminy Chełm na które w 2015roku pozyskano Fundusze Unijne-wokół ekologicznych oczyszczalni ścieków które tylko są odzwierciedlone na mapach geodezyjno-kartograficznych, w ziemi nie ma już żadnego życia, od nasączenia chemią zostały wytrute wszystkie mikroorganizmy, badania powinni wykonać niezależni eksperci wyznaczeni przez komisję po podaniu informacji do publicznej wiadomości celem składania wniosków i skarg również przez właścicieli sąsiednich działek . Pan Wojewoda Lech Sprawka z pewnością nie zajmie w przedmiotowej sprawie stanowiska, z uwagi na przyjętą ustawę kolegów partyjnych Dz.U. z 2018 r. Poz. 1152 , pismo ŚR-II.710.3.2020.MK z dnia 30 lipca 2020roku, zaś w przedmiocie niedopełnienia obowiązków przez doradcę Mateusza Morawieckiego i byłego Wojewody Przemysłowa Czarnka również doradcy do spraw rozwoju służby zdrowia który oparł swoje działania nie na rzecz obywa  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!