Partner portalu

Oto inwestycje Podkarpacia na 2015 r.

  • PAP
  • 1 stycznia 2015 - 16:21
Ostatni odcinek autostrady A4, centrum wystawienniczo-kongresowe w Jasionce oraz muzeum Polaków ratujących Żydów w Markowej - to najważniejsze inwestycje, które oddane mają być na Podkarpaciu w 2015 r.

Przyszły rok będzie szczególny dla kierowców, bowiem po oddaniu ostatniego podkarpackiego odcinka autostrady A4 Rzeszów-Jarosław, będzie to jedyna w naszym kraju w pełni zakończona i przejezdna autostrada.

Cała trasa A4, która biegnie od granicy z Niemcami do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej, miała być gotowa już w 2012 r., na piłkarskie Mistrzostwa Europy. Jednak z powodu m.in. problemów firm, które budowały podkarpackie odcinki tej trasy, nie udało się zrealizować tych planów. Jednak w tym roku cała trasa ma być już gotowa.

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Joanna Rarus, nowy wykonawca tego odcinka zadeklarował, że do końca 2015 r. trasa będzie przejezdna. "Wszystko zależeć będzie od zimy, jeśli będzie łagodna i krótka to będzie sprzyjać wykonawcy i odcinek ten zostanie na pewno ukończony" - zaznaczyła.

Ponad 41-kilometrowy fragment autostrady A4 między Rzeszowem a Jarosławiem buduje obecnie konsorcjum firm Budimex i Strabag. Wysokość podpisanej we wrześniu 2014 r. umowy to ponad 719 mln zł.

Pierwotnie odcinek ten budował od 2010 r. Polimex-Mostostal, ale w połowie stycznia 2014 r. GDDKiA zerwała umowę na jego wykonanie. Powodem były znaczne opóźnienia w budowie.

Kierowcy na Podkarpaciu zadowoleni będą też z innych inwestycji drogowych. W stolicy Podkarpacia pod koniec 2015 roku korzystać będzie można z najdłuższego mostu w Rzeszowie, będzie on łączył ulice Rzecha z Lubelską.

Warta ponad 180 mln zł inwestycja to jedno z najdroższych przedsięwzięć drogowych w historii miasta. Most i trasa dojazdowa do niego pozwolą dojechać ze wschodnich części miasta - w rejon osiedla Baranówki - bez konieczności wjazdu do centrum Rzeszowa.

Pod koniec roku gotowa ma być też obwodnica Brzozowa. Inwestycja kosztować będzie ponad 70 mln zł i będzie częścią drogi wojewódzkiej nr 886 Domaradz - Sanok. Dzięki obwodnicy ruch z Rzeszowa i centrum kraju w stronę Bieszczad będzie o wiele płynniejszy.

Najważniejszym obiektem, który ma być oddany w tym roku na Podkarpaciu będzie z pewnością Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, które budowane jest w podrzeszowskiej Jasionce.

Zdaniem marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla, ta warta ponad 130 mln zł inwestycja, będzie służyła gospodarce i promocji całego regionu.

Centrum składać się będzie z dwóch połączonych ze sobą budynków. W pierwszym ulokowana będzie część kongresowa, m.in. z największą na Podkarpaciu aulą na tysiąc osób. Drugi budynek będzie przeznaczony na działalność wystawienniczą i biurową. Łączna powierzchnia centrum wyniesie ponad 27,5 tys. m kw., zaś kubatura obiektu to ponad 203,7 tys. m sześc.

W założeniach samorządu województwa w centrum mają się mieścić również m.in. instytucje i agendy międzynarodowe.

Zupełnie inny charakter będzie miało Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów, które oddane zostanie w Markowej k. Łańcuta. Koszt powstania obiektu to prawie 7,3 mln zł i będzie to jedyne w kraju muzeum podejmujące temat Polaków, którzy w czasie II wojny światowej narażali swoje życie, pomagając Żydom. Mają się w nim znajdować pamiątki i dokumenty z całej Polski związane z tą tematyką.

Obiekt powstaje w Markowej, bo w tej wsi rankiem 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Niemcy zabili też szóstkę dzieci Ulmów: Stanisławę (wówczas najstarszą, miała 8 lat), Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię.

Józef Ulma urodził się w 1900 roku. Był znanym w okolicy sadownikiem, hodował pszczoły i jedwabniki. Był także społecznikiem, bibliotekarzem oraz działaczem katolickim i ZMW "Wici". Jego wielką pasją było fotografowanie. W Kościele katolickim trwa proces beatyfikacyjny Ulmów.

Według historyków, w czasie okupacji niemieckiej co najmniej 1600 Polaków z terenu obecnego woj. podkarpackiego ukrywało ok. 2900 Żydów. Niemcy zamordowali tam ok. 200 Polaków ratujących Żydów.

Jesień na Podkarpaciu należeć będzie natomiast do rowerzystów. Oddana ma być bowiem w regionie ponad 430-kilometrowa trasa rowerowa. Będzie ona częścią projektu pn. "Trasy rowerowe w Polsce wschodniej". Ścieżki połączą w sumie pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie; długość trasy wyniesie łącznie blisko 2 tys. km. Koszt powstania ścieżki w pięciu regionach to ponad 274 mln zł. Z tej kwoty 85 proc. stanowi dofinansowanie unijne.

Podobnie jak w przypadku tras rowerowych, wspólnym projektem pięciu wschodnich województw jest budowa sieci szerokopasmowego internetu.

Na Podkarpaciu powstanie ponad 2 tys. km sieci światłowodowej oraz ponad 200 tzw. węzłów sieci. Inwestycja ta kosztować będzie w regionie prawie 322 mln zł.

Zobacz nasze najnowsze 1x1 z Jerzym Polaczkiem z PiS. Czy województwo straci wpływ na ważny port lotniczy?

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!