PARTNER PORTALU

Oto Top Inwestycje Komunalne 2018

Oto Top Inwestycje Komunalne 2018
Laureaci konkursu Top Inwestycje Komunalne 2017 (Fot. Michał Oleksy)

Katowice, Rzeszów, Opole, Wrocław, Stężyca, Wojkowice, Gorzów Wielkopolski, Sosnowiec, Będzin, Czeladź, Legnica, Żory i Lublin oraz województwo mazowieckie - to samorządy, których inwestycje zwyciężyły w tegorocznym konkursie Top Inwestycje Komunalne zorganizowanym przez PortalSamorzadowy.pl.
  • Uroczysta gala konkursu odbędzie się we wtorek, 15 maja, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
  • Siódma już edycja konkursu wyłoniła najlepsze inwestycje realizowane przez polskie samorządy. W tym roku obok klasycznych komunalnych projektów wyróżniliśmy też te z zakresu smart city oraz przedsięwzięcia proekologiczne.

Katowice, Rzeszów, Opole, Wrocław, Stężyca, Wojkowice, Gorzów Wielkopolski, Sosnowiec, Będzin, Czeladź, Legnica, Żory i Lublin oraz województwo mazowieckie - to samorządy, których inwestycje zwyciężyły w tegorocznym konkursie Top Inwestycje Komunalne zorganizowanym przez PortalSamorzadowy.pl.

Podczas uroczystej gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach nagrody wyróżnionym wręczą: minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera i przewodniczący Rady Konsultacyjnej konkursu, Beata Daszyńska-Muzyczka - prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Wojciech Kuśpik - prezes  Grupy PTWP - organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz Rafał Kerger - redaktor naczelny PortalSamorzadowy.pl.

W tym roku przyznaliśmy 12 nagród nagród. Swojego laureata wyłonili czytelnicy w internetowym głosowaniu.

A oto Top Inwestycje Komunalne 2018:

Rewitalizacja w Muzeum Śląskim w Katowicach

Główną ideą projektu była rewitalizacja dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska poprzez adaptację dwóch pokopalnianych budynków wraz z konserwacją zabytkowych maszyn przemysłowych.
Doposażenie pracowni digitalizacji Muzeum Śląskiego pozwoli na dokumentowanie historii kultury oraz opracowanie cyfrowe najcenniejszych zbiorów Muzeum. Wartość inwestycji: ok. 30 000 000 zł.

Inwestycje drogowe w Rzeszowie

Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępności miasta Rzeszowa i jego obszaru funkcjonalnego poprzez poprawę powiązań układu komunikacyjnego miasta z siecią TEN-T. Zostanie to zrealizowane poprzez bezpośrednie połączenie budowanej drogi wojewódzkiej z drogą ekspresową S19 w węźle Rzeszów-Południe. W ramach tej inwestycji wybudowany został odcinek drogi wojewódzkiej od ul. Podkarpackiej do granic miasta. Wartość inwestycji: 72 672 142,15 zł.

Czyste powietrze - oddech dla Opola

Program to szereg działań związanych z ograniczeniem niskiej emisji i poprawą jakości powietrza w Opolu, który obejmuje m.in: dotacje na zmianę sposobu ogrzewania, a także działania informacyjne i edukacyjne. Utworzono m.in. portal www.niskaemisjaopole.pl o tematyce związanej ze stanem powietrza w mieście oraz realizacją programu dofinansowania przedsięwzięć związanych z likwidacją niskiej emisji. Budżet projektu: 1 613 219 zł.

Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych we Wrocławiu

Wrocławska wypożyczalnia jest pierwszą w Polsce miejską, ogólnodostępną wypożyczalnią opartą wyłącznie na samochodach elektrycznych. To innowacyjny projekt zrealizowany w formule PPP wyrastający na styku dwóch światowych trendów – współdzielenia samochodów (carsharing) oraz dynamicznie rozwijającej się elektromobilności. Wartość inwestycji: 78 000 000 zł.

Kompleksowa rewitalizacja terenów zdegradowanych Gminy Stężyca

Kompleksowa rewitalizacja terenów zdegradowanych Gminy Stężyca stworzyła dla mieszkańców i turystów bogatą ofertę rekreacyjną i nowe przestrzenie publiczne. Realizacja inwestycji przebiegała w kilku etapach. W efekcie powstały: park rekreacyjny, marina wodna, energooszczędny urząd, kompleks sportowy, węzeł przesiadkowy i ośrodek zdrowia. Wartość inwestycji: 34 364 593 zł.

Elektrownia fotowoltaiczna w oczyszczalni ścieków w Wojkowicach

Projekt objął budowę 36 stołów fotowoltaicznych na wolnej przestrzeni działki, na której mieści się oczyszczalnia ścieków. Na każdym stole umieszczono 24 moduły, co dało łącznie liczbę 768 sztuk. Własna farma fotowoltaiczna pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną zakładu. Źródło energii odnawialnej wpłynie na ogólną redukcję emisji gazów cieplarnianych i PM10. Wartość inwestycji: 976 699 zł. 

Modernizacja systemu ogrzewania budynków w śródmieściu Gorzowa Wielkopolskiego

Inwestycję realizowano w latach 2014-2017 w formule partnerstwa: Miasta oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA z siedzibą w Bełchatowie Oddział Elektrociepłownia Gorzów. W ramach projektu zdemontowano źródła ciepła opalane paliwami stałymi, wykonano instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wyremontowano pomieszczenia pod montaż węzłów cieplnych, rozbudowano sieć ciepłowniczą, do której podłączono budynki, gdzie zlikwidowano piece. Wartość inwestycji: 69 641 114,09 zł. 

Zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu

Przedmiotem projektu jest odnowienie 26 linii komunikacyjnych transportu publicznego poprzez zakup 81 sztuk niskoemisyjnych autobusów. Zamówienie PKM jest jednym z największych w całym kraju. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż 38 z 81 zakupionych autobusów to autobusy z alternatywnymi układami napędowymi, w tym 35 autobusów hybrydowych oraz 3 elektryczne. Wartość inwestycji: 134 993 976 zł. 

System energii odnawialnej w szpitalach woj. mazowieckiego

W ramach zadania w 12 placówkach zdrowia wybudowane zostały instalacje solarne służące do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Do projektu przystąpiło pięć warszawskich i podwarszawskich szpitali. Instalacje powstały również w siedmiu placówkach na terenie województwa – partnerami w projekcie zostały szpitale w Płocku, Gostyninie, Ciechanowie, Ostrołęce, Siedlcach i Radomiu. Wartość projektu: 40 000 000 zł. 

Budowa Zbiorczej Drogi Południowej w Legnicy - etap II od ul. Wojska Polskiego do al. Rzeczypospolitej z budową mostu na rzece Kaczawa

Zbiorcza Droga Południowa ma charakter strategiczny, gdyż łączy zachodnią część miasta ze wschodnią. Inwestycja poprawiła płynność ruchu drogowego i zwiększyła mobilność mieszkańców, poprawiło się bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Nowo powstała droga wyprowadza ruch ze śródmieścia. Zwiększyła się dostępność zlokalizowanych w otoczeniu drogi placówek świadczących usługi publiczne. Wartość inwestycji: 64 912 941 zł. 

Zwiększenie dostępności do placówek wychowania przedszkolnego poprzez budowę przedszkola w Dzielnicy Kleszczówka w Żorach

Przyciągająca wzrok drewniana elewacja, zielony dach pełniący funkcję tarasu, kolorowe korytarze oraz przestronne, jasne sale z bezpiecznym wyposażeniem. Budynek przedszkola został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajduje się w nim 5 sal przedszkolnych, z których każda przeznaczona jest dla 25 dzieci oraz kuchnia wraz z zapleczem, a także jadalnia. Ciekawostką jest możliwość łączenia czterech sal, dzięki czemu można uzyskać dwa większe pomieszczenia. Wartość inwestycji: 5 237 300 zł.

Dwupoziomowe skrzyżowanie w Lublinie (nagroda specjalna czytelników)

Projekt stanowi kontynuację działań inwestycyjnych miasta Lublin w zakresie wyprowadzenia ruchu z centrum miasta. Skrzyżowanie, poprzez DK19 – al. Solidarności, al. Gen. Sikorskiego i DW 809 – ul. Gen. Ducha, ul. Poligonową łączy sieć dróg miejskich z obwodnicą Lublina. Wartość inwestycji: 70 098 637,24 zł.

Gala wręczenia nagród w konkursie "Top Inwestycje Komunalne 2018" odbędzie się 15 maja o godz. 19 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!