Partnerzy portalu

Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego już w piątek

  • PAP
  • 13 sierpnia 2020 - 19:23
Po niespełna 4 latach od wmurowania kamienia węgielnego odbędzie się uroczystość otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jedno z najważniejszych polskich muzeów jest gotowe na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Muzeum to jedna z ponad 80 inwestycji muzealnych realizowanych obecnie przez MKiDN. Instytucje te mają służyć budowaniu polskiej tożsamości, edukacji kolejnych pokoleń oraz ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego. Muzeum Józefa Piłsudskiego, którego otwarcie odbędzie się 14 sierpnia o godz. 12, zostało w całości sfinansowane z programu rządowego oraz ze środków MKiDN.

Nowoczesny kompleks muzealny o powierzchni 4 ha

W Sulejówku powstał nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny, rodzaj "parku kulturowego", o łącznej powierzchni 4 ha. Kompleks tworzy część historyczna (Drewniak - pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku, dworek Milusin - dom rodziny Piłsudskich w Sulejówku - dar żołnierzy dla ich wodza; Willa Bzów - dawna adiutantura; ogród i tereny zielone) oraz nowy budynek muzealny z wystawą stałą.

Kompleks muzealno-edukacyjny tworzy unikalne w skali całego kraju połączenie kameralności historycznego dworku i terenów wokół niego z nowoczesnością publicznej przestrzeni nowo powstającego budynku. Ideą, wyrażoną także przestrzennie, jest współistnienie tych dwóch "serc" Muzeum. Dla zwiedzających jedna wizyta będzie okazją do kontaktu z wiedzą o Piłsudskim i z dziedzictwem polskiej niepodległości. Muzeum zbudowane w niespełna 4 lata

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostało powołane do życia w 2008 r. przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, jednak kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano dopiero w listopadzie 2016 r. przy udziale prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Dzięki zaangażowaniu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego i współpracy polskiego rządu, w ciągu niespełna 4 lat udało się doprowadzić do rozpoczęcia i zakończenia budowy tego Muzeum.

Ze względu na trwającą epidemię udział w otwarciu Muzeum jest ograniczony. Zachęcamy do śledzenia transmisji z wydarzenia w mediach społecznościowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Kilkaset wydarzeń upamiętniających Bitwę Warszawską

Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest najważniejszym, ale nie jedynym wydarzeniem przygotowanym na 100. rocznicę "Cudu nad Wisłą". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską. Ponadto, dzięki dotacjom przyznanym w ramach Programu "Niepodległa" na 100-lecie "Cudu nad Wisłą" zostanie zrealizowanych kilkaset oddolnych inicjatyw - często w małych miejscowościach. W całej Polsce będą odbywać się koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - również w przestrzeni wirtualnej. Zachęcamy do wspólnego świętowania tego wielkiego zwycięstwa!

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!