Partnerzy portalu

Otwarto obwodnicę Nowogardu

  • PAP
  • 22 grudnia 2011 - 20:03
W czwartek oddano do użytku obwodnicę Nowogardu (Zachodniopomorskie), która ma klasę drogi ekspresowej i jest częścią drogi krajowej nr 6, łączącej Szczecin z Trójmiastem. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 228 mln zł.

Obwodnica ma długość ponad 9 kilometrów; ruch odbywa się po dwóch pasach w każdą stronę. Nowa trasa omija miasto od północnego zachodu. Połączenie z pozostałymi drogami zapewniają trzy węzły drogowe - dwa przy wjazdach na drogę krajową nr 6 - węzły Nowogard Zachód w rejonie Olchowa i Nowogard Wschód w rejonie Wojcieszyna - oraz węzeł Nowogard Północ przy miejscowości Warnkowo, który połączy obwodnicę z drogą wojewódzką nr 106.

Droga została otwarta dwa miesiące przed planowanym terminem.

Jak poinformował Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Nowogard od wielu lat był jednym z miejsc, w których kierowcy tracili wiele czasu stojąc w korkach, szczególnie w okresie wakacyjnym. Droga krajowa nr 6, prowadząca ze Szczecina (zabierz głos/oceń prezydenta) do Gdańska (zabierz głos/oceń prezydenta), przebiegała przez samo centrum miasta. Ruchliwa trasa była również uciążliwa dla mieszkańców Nowogardu.

Do wykonania pozostały jeszcze drobne prace wykończeniowe na drodze, ale nie wpłyną one na ruch - dodał Grzeszczuk.

Obwodnica posiada m.in. ekrany akustyczne pochłaniające dźwięk i przepusty umożliwiające migrację zwierząt. Szerokość pasa ruchu to 3,5 m; pasy awaryjne mają 2,5 m. Na drodze znajduje się dziewięć wiaduktów.

Od końca października br. tymczasowo funkcjonowała jedna jezdnia obwodnicy; głównym wjazdem i wyjazdem z Nowogardu był węzeł Nowogard Północ.

Budowa obwodnicy zaczęła się w kwietniu 2010 r. Inwestycja współfinansowana była przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt realizacji projektu to 228 mln zł; wartość unijnego dofinansowania wyniosła 185 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!