Partnerzy portalu

Park Skaryszewski w Warszawie może zostać odnowiony jeszcze w tym roku

Popularny "Skaryszak" zmieni się nie do poznania. Według stołecznych urzędników, którzy zapowiadają powrót do historycznego wyglądu parku, może być odnowiony jeszcze w tym roku. Do przetargu na modernizację zgłosiły się cztery firmy.
 • Roboty zostały podzielone na 3 etapy związane kolejno z: wymianą latarni w alejach parkowych, budową oświetlenia w rejonie dawnego ogrodu daliowego, wykonaniem podświetlenia pomników oraz przebudową alei głównej.
 • Wszystkie betonowe słupy zastąpione zostaną stylizowanymi latarniami. Oświetlenie będzie zaprogramowane z uwzględnieniem cyklu dnia i nocy oraz potrzeb zarówno odwiedzających park ludzi, jak i żyjących w nim na stałe zwierząt.
 • Prace przeprowadzone w parku, ochronią też kilkudziesięciometrowe jesiony. Teren zielony wokół drzew zostanie powiększony. Na koniec robót cała aleja główna uzyska nowy układ.

Roboty w Parku Skaryszewskim zostały podzielone na 3 etapy

Dobrą wiadomością pochwalił się Zarząd Dróg Miejskich. "Otworzyliśmy oferty w przetargu na realizację projektu będącego odpowiedzią na najważniejsze bolączki jednego z najpiękniejszych warszawskich terenów zielonych. Wyremontowana zostanie nawierzchnia alei głównej oraz wymienione oświetlenie w całym parku. W sumie wpłynęły cztery oferty, mieszczące się w przedziale od 7 do 9,2 mln zł" - poinformowali drogowcy.

Modernizacja parku będzie realizowana we współpracy z Zarządem Zieleni.

W przetargu wpłynęły oferty od firm: FBSerwis (7,5 mln zł), ADROG (7,6 mln zł), Palmett (9,2 mln zł) oraz Q-REKBUD (7,1 mln zł). Potencjalny wykonawca będzie miał na przeprowadzenie prac dokładnie 6 miesięcy od momentu podpisania umowy. "Istnieje więc duża szansa na przeprowadzenie znacznej części lub też całości prac jeszcze w tym roku" - przekazał ZDM.

Roboty zostały podzielone na 3 etapy związane kolejno z: wymianą latarni w alejach parkowych (głównej oraz obwodowej), budową oświetlenia w rejonie dawnego ogrodu daliowego, wykonaniem podświetlenia pomników (w tym znanej i lubianej rzeźby "Tancerka") oraz przebudową alei głównej.

Betonowe słupy zastąpione zostaną stylizowanymi latarniami

Wszystkie betonowe słupy na terenie "Skaryszaka" zastąpione zostaną stylizowanymi latarniami (repliki przedwojennych pastorałów z 1923 roku). Oświetlenie będzie nowoczesne, energooszczędne i wyposażone w czujniki ruchu.

Roboty w Parku Skaryszewskim zostały podzielone na 3 etapy (fot. zzw.waw.pl)
Roboty w Parku Skaryszewskim zostały podzielone na 3 etapy (fot. zzw.waw.pl)

"Przy braku ruchu oprawy będą świecić znacznie zmniejszonym strumieniem światła (do 40 proc.), a po jego wykryciu rozświetlać się będą na 100 proc. mocy. Takie ustawienie będzie działało od godziny 22 do północy" - wyjaśnili drogowcy.

Oświetlenie będzie zaprogramowane z uwzględnieniem cyklu dnia i nocy

Oświetlenie będzie zaprogramowane z uwzględnieniem cyklu dnia i nocy oraz potrzeb zarówno odwiedzających park ludzi, jak i żyjących w nim na stałe zwierząt.

Jak wyjaśnili drogowcy, oprawy będą zmieniać temperaturę barwową w zależności od pory dnia. Wieczorami będzie to 3000 K, tak jak na ulicach. Od godziny 22 do północy światło będzie cieplejsze (2600K). Z kolei od północy do poranka temperatura barwowa zmieni się jeszcze bardziej i osiągnie wartość 2200K. Efektem będzie przyjazna dla zwierząt kojąca bursztynowa barwa oraz zmniejszenie zjawiska "zanieczyszczenia światłem".

Teren zielony wokół drzew zostanie powiększony

Prace przeprowadzone w parku, ochronią też dorodne, kilkudziesięciometrowe jesiony wyniosłe (Fraxinus excelsior), rosnące w szpalerach po obu stronach alei. Teren zielony wokół drzew zostanie powiększony, aby drzewa miały lepsze warunki do życia.

Przewody doprowadzające prąd do nowych latarni pośrodku alei spacerowej, będą położone pod jej powierzchnią, co ograniczy do minimum prace przy szpalerach jesionów. Drzewa rosną tuż przy asfaltowej nawierzchni, wypiętrzając odgradzające ją krawężniki oraz doprowadzając do falowania i kruszenia się asfaltowej nawierzchni.

Cała aleja główna uzyska nowy jednoprzestrzenny układ

"Na koniec robót cała aleja główna uzyska nowy jednoprzestrzenny układ. Pas zieleni nie będzie jej rozdzielać na dwie mniejsze części, jak dotychczas. Rabaty pojawiły się w parku jako element wtórny w latach 70. razem z pomnikiem Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej. Radzieckiego pomnika już w tym miejscu nie ma, teraz czas na kolejny krok w kierunku powrotu do historycznego wyglądu parku" - przekazali drogowcy.

Nowa aleja (na odcinku od muszli koncertowej do skrzyżowania z aleją obwodową na placu, gdzie kiedyś znajdował się pomnik żołnierzy), będzie wykonana w większości z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralnej w kolorze beżowym. Natomiast końcowy odcinek do ronda Waszyngtona będzie wykonany z asfaltu. Oba odcinki będą po zmianach miały stałą szerokość 11 metrów. Obecnie są to dwie alejki, po 4 metry każda, przedzielone 7-metrowym pasem zieleni.

Park Skaryszewski to teren zabytkowy. Powstał w latach 1905-1916

Park Skaryszewski to teren zabytkowy. Powstał na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew w latach 1905-1916. Został zaprojektowany przez ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. Od 1973 roku park znajduje się w rejestrze zabytków.

W 2009 r. park, noszący od czasów międzywojennych imię I. J. Paderewskiego, został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzeciego pod tym względem w Europie.

W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów, a największym skarbem są okazy z pierwotnej kolekcji dendrologicznej, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Są wśród nich m.in.: korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu. Szczególnie dekoracyjne są wiekowe magnolie japońskie, które stanowią główną wiosenną atrakcję parku, kiedy to obficie pokrywają się pięknymi białymi kwiatami.

KOMENTARZE3

 • Domysły 2023-07-28 10:20:26
  Już się zmienia nie do-Poznania, bo to chyba mafia która robi w "terenach zieleni" obecnie dorwała się do parku i chyba trawą do pasa po sianokosach karmi swoje rasowe konie... a wyhodowanymi na niej kleszczami straszy spacerowiczów.
 • MK 2023-07-27 18:10:07
  Jak na razie karczowanie zabytkowych zdrowych krzewów typu thuja ciąg dalszy, ostatnio masowa wycinka wokół skwerku od strony ul. Zielenieckiej i tam w okolicach modrzewia. Ktoś się dorwał i przede wszystkim "rewitalizuje" zieleń zostawiając po sobie łysą polanę jak przy grocie z wodospad...em. Naprawdę nie ma żadnego organu nadzorczego? Róbta co chceta? Wszyscy umoczeni w afery korupcyjne?  rozwiń
 • P. S. 2023-06-09 09:38:14
  Pytanie po co rezygnować z klombów pośrodku które zachwycają i wnoszą urozmaicenie w monotonną bez nich aleję. Dotychczasowa rewitalizacja to głównie szkodliwe przerzedzanie krzewów, wycinanie zdrowych konarów niskich zimozielonych krzewów oraz całkowite krzewów kwitnących, nawtykanie trzciny w sta...w przez co stracił duszę i życie jak przyduszony, zamienił się w stojącą mętną płytką breję bez życia a jeszcze nie było upałów, już sobie wyobrażam stada komarów nad tym sztucznym wytworem bez użycia chemii, bo trzcina wygląda jak z plastiku. Łyse wytrzebione z dzikich krzewów wyrównane brzegi kanałków, jakiś amator nie czujący klimatu tego parku faktycznie zmienia go nie do poznania na gorsze. Robi z niego makietę. To nigdy nie był park typu Łazienki lub Ujazdowski do czego zmierza ten pożal się Boże architekt krajobrazu. Nikt się tym nie interesuje jak również faktem że ktoś (?) bez problemu mógł sobie wybudować tam hotel potem knajpkę a teraz potrzebuje drzewa do kominka a nawet ogrzewania? Stąd te wycinki? Ciekawe co mu wypicują w ramach rewitalizacji na nasz koszt....  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!