PARTNERZY PORTALU

Paweł Szefernaker: w przyszłym tygodniu wyniki II naboru Polskiego Ładu

Paweł Szefernaker: w przyszłym tygodniu wyniki II naboru Polskiego Ładu
Paweł Szefernaker podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich. Fot. Jacek Krzemiński

- W przyszłym tygodniu planujemy rozstrzygnięcie II naboru wniosków do Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – powiedział w poniedziałek (23 maja) Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych. Już jutro, 24 maja, poznamy zaś pierwszy etap rozwiązań systemowych dotyczących uchodźców
  • Szefernaker poinformował o tym podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich RP, odbywającego się w dniach 23-24 maja w Warszawie.
  • Dodał, że 24 maja zostaną przedstawione pierwsze systemowe rozwiązania dotyczące pomocy uchodźcom z Ukrainy.
  • Wiceszef resortu spraw wewnętrznych zapowiedział też, że do końca czerwca planowane jest ogłoszenie wyników naboru wniosków o dotacje z Polskiego Ładu dla gmin popepeegerowskich.

Podczas swego wystąpienia na Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Wiejskich RP Paweł Szefernaker poruszył trzy tematy. W pierwszej kolejności zadeklarował, że w przyszłym tygodniu rozstrzygnięty zostanie II nabór wniosków o dotacje z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Zaś do końca czerwca znane będą wyniki naboru wniosków o dofinansowanie z tej części Polskiego Ładu, która jest adresowana do gmin popegeerowskich.

Czytaj też: Program Inwestycji Strategicznych. Zgoda na dłuższe promesy, ale oczekiwania są większe

- Te rządowe programy szczególnie w małych miejscowościach dają możliwość realizacji inwestycji, na które dotąd często nie było tam szans – mówił Szefernaker. – Pojawia się wprawdzie wiele problemów związanych z organizacją przetargów, z inflacją, ale tu także jest pole do tego, żeby wymieniać doświadczenia i rozwiązywać te problemy.

Wiceszef spraw wewnętrznych i administracji odniósł się też do kwestii pomocy uchodźcom z Ukrainy.

– 24 maja przedstawimy pierwszy etap rozwiązań systemowych dotyczących uchodźców, a w tym tygodniu rozpoczniemy prace w parlamencie nad nimi – poinformował. – Mówi się, że to duże miasta przyjęły najwięcej uchodźców, ale łącznie to w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców nadano najwięcej numerów PESEL.

Trzeba ustawy o zmianie granic gmin

Paweł Szefernaker wspomniał też o kwestii zmiany granic gmin. Zaznaczył, że to problem, który nie jest rozwiązany od lat i wymaga on uregulowania ustawowego.

– Tak to trzeba rozwiązać, żeby ten problem co roku nie wracał – powiedział przedstawiciel rządu. – Rozumiem potrzeby aglomeracji, to, że trzeba im zapewnić możliwości rozwoju. Na pewno jednak obecne przepisy nie są wystarczające, jeśli chodzi o tę kwestię.

Zdaniem wiceministra spraw wewnętrznych trzeba zadbać przede wszystkim o to, żeby po zmianie granic gmin nie traciły one finansowo i mogły funkcjonować nie gorzej niż dotąd. – By ten cel osiągnąć, muszą powstać lepsze niż dotychczas przepisy – ocenił Szefernaker.

- Trzymamy pana ministra za słowo, bo mamy przygotowany projekt ustawy w tej sprawie i czekamy, by rząd nim się zajął - skomentował te słowa Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku  Gmin Wiejskich RP. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!