Partnerzy portalu

Pierwszy nabór firm do parku technologicznego

  • PAP
  • 1 marca 2012 - 10:47
W czwartek ruszył nabór młodych firm, które będą chciały skorzystać z preferencyjnych warunków i ulokować swoją działalność w powstającym Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.
To pierwszy nabór do tego parku. Park naukowo-technologiczny jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez władze Białegostoku (zabierz głos/oceń prezydenta). Trwa budowa obiektów Parku.

Rozpoczęty nabór dotyczy firm, które będą się lokować w Inkubatorze Technologicznym i Administracji na terenie Parku. Jak informowała wcześniej dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPN-T) dr Jolanta Koszelew, w inkubatorze jest miejsce dla firm młodych, które działają na rynku nie dłużej niż 3 lata oraz dla firm, które dopiero zaczynają działalność lub to planują.

Na miejsce w inkubatorze mogą liczyć zwłaszcza te firmy, które wykażą się dużą innowacyjnością i potencjałem komercyjnym oraz współpracą ze środowiskiem akademickim. Inkubator ma im pomóc w rozwoju poprzez możliwość korzystania z infrastruktury, preferencyjnych czynszów za wynajem powierzchni biurowych oraz specjalistyczne doradztwo.

Preferowane branże to: biotechnologia i farmakologia, elektronika i elektrotechnika, informatyka, nanotechnologia i technologie materiałowe oraz e-biznes.

Zainteresowane działalnością w inkubatorze firmy będą musiały złożyć formularz aplikacyjny, przedstawić dokumentację firmy, m.in. potwierdzającą, że nie zalegają z podatkami czy należnościami w ZUS. Będą też prezentować swój pomysł na biznes. Powstanie lista rankingowa firm, a ostateczne decyzje o przyjęciu firmy do Parku będzie podejmowała rada programowa tej instytucji.

Firmy będą zawierać umowy najmu na pomieszczenia w parku na preferencyjnych warunkach na 3 lata. W pierwszym roku działalności firma otrzyma 80 proc. ulgi w czynszu, w drugim roku 55 proc., a w trzecim 30 proc. Stawka bazowa czynszu to 35 zł netto za metr kwadratowy.

W inkubatorze będzie dostępnych 61 powierzchni biurowych do wynajęcia na preferencyjnych warunkach. Powierzchnie te będą miały od 19 do 64 metrów kwadratowych. Zainteresowani założeniem działalności gospodarczej, którzy będą chcieli ulokować się w BPN-T i którzy wystartują w pierwszym naborze mogą liczyć na symboliczny czynsz – 1 zł – przez 3 miesiące.

Wnioski w rozpoczętym naborze firmy mogą składać do 31 sierpnia. Już wcześniej dyrektor Koszelew informowała, że od wyników pierwszego naboru będzie zależało czy będą kolejne.
Pierwsze firmy mają się wprowadzić do Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego na początku 2013 r. Od maja 2011 r. trwa budowa dwóch budynków Parku: Inkubatora Technologicznego i Administracji oraz Centrum Technologicznego. W obu ma być do wynajęcia około 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Przygotowywane są też 23 hektary terenów dla inwestorów.

Wartość całego projektu to blisko 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł stanowi dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej. Dotychczas park naukowo-technologiczny w Białymstoku podpisał ponad 20 listów intencyjnych o współpracy. Najwięcej z branży informatycznej i grafiki komputerowej, ale też z zakresu doradztwa około biznesowego, branży medycznej. budowlanej, mechaniki, a także z uczelniami.

Na wrzesień planowane jest rozpoczęcie naboru dużych firm do Centrum Technologicznego, gdzie będą m.in. miały do dyspozycji hale produkcyjne i prototypownie.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!