Partnerzy portalu

PKP PLK zakończyły budowę łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej

  • PAP/KO
  • Opublikowano: 9 czerwca 2023 - 13:52
Budowę nowej łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej zakończyły PKP Polskie Linie Kolejowe; pociągi będą z niej korzystały od niedzieli. Przedstawicielka PKP PLK Dorota Szalacha podała w piątek, że dzięki inwestycji podróż z Krakowa do Bielska-Białej skróci się o 11 minut.

"Łącznica eliminuje konieczność zmiany kierunku jazdy pociągów na stacji Kalwaria Zebrzydowska - Lanckorona, dzięki czemu podróż z Krakowa do Wadowic, Andrychowa czy Bielska-Białej będzie krótsza o 11 minut" - powiedziała Szalacha.

Inwestycja w Kalwarii Zebrzydowskiej objęła budowę 500-metrowego odcinka toru na nowym nasypie. Połączył on dwie linie kolejowe: nr 97 Skawina - Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska - Lanckorona - Bielsko-Biała. Rozbudowano też most nad ciekiem wodnym.

Dorota Szalacha poinformowała, że prace kosztowały blisko 23 mln zł netto. Budowa łącznicy to część modernizacji linii kolejowych 97, 98 i 99 na odcinku od Skawiny przez Sucha Beskidzka i Chabówkę do Zakopanego. Jest on współfinansowany z funduszy UE. Całość kosztuje ponad 150 mln zł.

W tym rejonie PKP PLK, oprócz budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej, zrewitalizowały - kosztem 129 mln zł netto - linię 117 od Kalwarii Zebrzydowskiej - Lanckorony przez Wadowice do granicy z województwem śląskim. Położono nowe tory i sieć trakcyjną. Powstał między innymi nowy przystanek w Wadowicach, a także zmodernizowano perony w Andrychowie, Choczni i Choczni Górnej oraz Inwałdzie. Powstała też mijanka w Barwałdzie Średnim.KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!